Svetainės pradžia
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė Rašykite mums Pensijų sistemos klausimais
eng  |  rus  | 
         
Publikacijos
Naujienos
Statistika
Pensijų fondų taikomi mokesčiai
Pensijų fondų rezultatai
Pensijų išmokos
Norminiai aktai
Priežiūros institucijos
Atmintinė neapsisprendusiems
Paieška svetainėje
Klausimai-atsakymai
Pasirinkite klausimų katalogą:

Bendras katalogas

 
paklausė: Dalia
2004-02-27
Butinasis stazas valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti yra 30 metu. Ar asmeniui, turinciam 30 metu darbo staza, mazes papildomoji pensijos dalis, mokama is SODROS, jei jis lesas prades kaupti kaupiamuosiuose fonduose? Ar butu TEISINGA ja mazinti? Ar skirtingo dydzio papildoma pensijos dalis butu skiriama asmeniui dirbusiam 30 metu ir po to nustojusiam dirbti iki pensijinio amziaus ir asmeniui dirbusiam 30 metu, o po to pradejusiam kaupti lesas kaupiamuosiuose fonduose?
 
Nuo stažo trukmės (kai jis didesnis už minimalų - 15 m.) priklauso pagrindinės pensijos dalies dydis. Pasiekus 30 m. stažą šios dalies dydis įsisotina bazinės pensijos dydžiu. Papildoma pensijos dalis priklauso nuo stažo ir vidutinio darbo užmokesčio normuoto į kiekvienų metų šalies vidutinį darbo užmokestį arba draudžiamasias pajamas. Pensijų kaupimui nukreipiama dalis įmokų skirtų papildomai pensijos daliai, bet nepaliečiamos įmokos skirtos pagrindinei senatvės pensijos daliai, invalidumo, našlių, našlaičių pensijoms ir išmokoms.
Spausdinti
 
paklausė: SNAIGĖ
2004-02-25
1.Jei mano vaikas gauna invalidumo pašalpą(nuo kūdikystės), aš pati dirbanti, ar nenukentės mano vaiko pašalpa jei aš pasirašysiu pensijų kaupimo sutartį?
2.Jei aš auginu vaiką iki trijų metų, tačiau į darbą sugrižtu š.m. liepos 20d., o pasirašiusiems šiais metais lėšos pensijų fonduose pradės kauptis nuo 2005m.Ar aš galiu pasirašyti sutartį šiais metais, kad neprarasčiau kitų metų kaupimo.
ačiū
 
1. Vaiko invalidumo pensija nepriklausys nuo to ar Jūs dalyvaujate pensijų kaupime.
2.Pasirašyti kaupimo sutartį galima tik mokant įmokas papildomai pensijos daliai, o vaiko priežiūros nuo 1 iki 3 m. asmuo yra draudiamas tik pagrindinei pensios daliai.
 
Spausdinti
 
paklausė: Elona
2004-02-13
Apie 10 metu isdirbau Lietuvoje,kur buvo mokami mokesciai.Dabar dirbu uzsienyje,taip pat uzsienyje moku mokescius.Kokia apyiksle bus mano pensija Lietuvoje, uz tuos isdirbtus 10metu, sulaukus pensijinio amziaus.

 

Kokia bus pensija ateityje, pasakyti labai sunku. Jūs 10 metų dalyvavote solidarumo principu paremtoje Lietuvos socialinio draudimo pensijų sistemoje. Jūsų ateities pensija priklausys nuo daugelio faktorių - Jūsų buvęs atlyginimas, nuo kurio mokėjote (ar už jus buvo mokama) įmokas ”SoDrai”, kokia tuo metu bus bazinė pensija, kokios bus skaičiuojamos šalies vidutinės draudžiamosios pajamos. Per šį laikotarpį įgytos socialinio draudimo teisės neišnyks. Kaip suprantu, dirbate Danijoje, kuri yra ES narė. Remiantis ES Reglamentu 1408/71 senatvės pensija yra apskaičiuojama įvertinus visose ES valstybėse (Jūsų atveju - Lietuvos ir Danijos) žmogaus turimus darbo (oficialaus!) socialinio draudimo stažus. Sulaukus senatvės jums pensija mokės kompetentingos valstybės institucija (tos valstybės , kur tuo metu gyvensite), o kitų valstybių socialinio draudimo institucijos persiųs toje valstybėje “uždirbtą“ pensijos dalį remiantis proporcingumo (prorata) principu.

Spausdinti
 
paklausė: Martynas
2004-02-11
Sveiki.
As pernai vasara baigiau atlikti privalomaja karo tarnyba. Tad gavau Darbo knygute su irasytu vienu metu stazu. Bet normaliame darbe pradejau dirbti tik dabar. Jeigu pasirasyciau pensijos kaupimo sutarti nuo kada butu pradetos skaiciuoti mano imokos. Nuo kitu metu sausio 1 d ar nuo sekancio ketvircio pirmos dienos?

Jūsų tarnybos kariuomenėje laikas yra tapatinamas su socialinio draudimo stažu, todėl Jūsų negalima traktuoti naujai atėjusiu į darbo rinką
Todėl dabar pasirašius pensijų kaupimo sutartį dalyvavimas pensijų kaupime prasidėtų bendra tvarka, t.y. nuo kitų metų sausio 1 d.
Spausdinti
 
paklausė: andrius
2004-02-05
as pasirasiau sutarti su kaupimo bendrove, dabar nesu ja patenkintas ir galvoju kad man naudingiau butu moketi mokescius sodrai (pries kompanija nieko neturiu, ir pasirasiau savo noru). Atidziai esu isnagrinejas sutarti kuria pasirasiau ir apie gryzima i sodra nieko neradau parasyta. isanalizavau dar kelius istatymu kodeksus ir pasirodo as tusiu tokia teisia kaip vel pradeti moketi mokescius valstybei o ne privaciai bendrovei. yra tik kalbama apie tai kad galiu pereiti i privacia bendrove! bet as noreciau per artimiausia laiko tarpa vel pradeti moketi mokescius valstybei. jai pakeitus sita istatyma man atsiras paimkim kad ir 1 metu laiko tarpas kuriuo as privalau moketi mokescius i privatu fonda tai jau bus sutartis pakeista vienasaliskai:as po tokia sutartim nepasirasiau, ir galiu nesutikt vygdyt sita reikalavima! taciau niekur nera nurodyta ir tas punktas kad as nebegaliu vel grysti prie pilnu mokesciu mokejimu sodrai! atsiduriau aklavieteja!
jai trumpai klausimas butu toks: ar kartais manes valstybe neivare i kampa, ir ar taip nepazeidziamos mano teise rinkis, o jai sutartis bus pataisyta nors kiek mano nenaudai manau, be mano susitikimo vel bus tos pacios sutarties pazeidimas!
 
Pradėjus dalyvauti pensijų kaupime grįžti į vien tik SODROS sistemą  negalima. Jeigu pensijų fondas pakeistų sąlygas taip, kad jos jums pablogėtų - Jūs galite nemokamai pereiti į kitą pensijų fondą arba kitą pensijų kaupimo bendrovę, bet Jūs jau negalite atsisakyti kaupimo.
Spausdinti
 
paklausė: Loreta
2004-02-04
Kažkur lyg teko skaityti, jog žmogus gali per 10 d. laikotarpį apsigalvoti ir tada pensijiniai fondai dar gali atšaukti sutartį. Ar yra kažkas panašaus pasirašant sutartis 2004 m. O gal planuojama?
 
Iki šiol negali, bet yra pateiktos įstatymo pataisos, kurios suteiktų galimybę pasirašius sutartį per mėnesį dar apsigalvoti.
Spausdinti
 
paklausė: Jonas Grigonis
2003-11-25
Ar yra Sodros nustatytos maksimalios pensijos lubos ir kaip paskaičiuojama, prklausomai nuo atlyginimo. Kaip skirsis Sodros pensija, jei 35m. pilietis iki pensnio amžiaus uždirba 5000, 10000, 20000 ir 50000 lt per mėnesį?
 
Maksimalus pensijos dydis nėra nustatytas, bet apskaičiuojamt pensiją asmens draudžiamųjų pajamų koeficientas, kuris yra metinių koeficientų vidurkis, imamas ne didesnis kaip 5.
Spausdinti
 
paklausė: hmm
2003-11-22
Sudariau kaupimo sutarti, bet manau, kad man ji nenaudinga. Ar galiu ja nutraukti iki 12 01?

Pagal galiojančius įstatymus pensijų kaupimo sutarties nutraukti ir grįžti į senąją sistemą negalima. Kita vertus, jei žmogus buvo apgautas pensijų kaupimo bendrovės atstovo ar jo atžvilgiu buvo atliktas psichologinis smurtas, galima kreiptis į atitinkamą priežiūros instituciją, kuri ištirtų žmogaus skundą ir esant reikalui atstovautų žmogaus interesams teisme
Spausdinti
 
paklausė: elena
2003-11-20
sveiki, man 53 metai. Mano klausimas : ar mazes mano pensija, gaunama is SODROS, jei as apsidrausiu PF draudimu

Kadangi dalyvaudami pensijų kaupime SoDrai mažiau mokėsite įmokų, atitinkamai mažės socialinio draudimo senatvės pensija. Kitos socialinio draudimo išmokos dėl to nemažės 
Spausdinti
 
paklausė: Irena
2003-11-18
AR TIESA, KAD ATEITYJE BUS KIEKVIENAM PRIVALOMAS GYVYBĖS DRAUDIMAS, O TIEMS KAS DALYVAUS PENSIJŲ KAUPIME- BUS UŽSKAITOMA?

Ar bus dalyvavimas ateityje privalomas - priklausys nuo politikų valios. Tie, kurie įsitrauks į pensijų kaupimą dabar, ateityje dalyvaus tomis pačiomis sąlygomis kaip ir būsimieji dalyviai
Spausdinti
 
paklausė: Aidas
2003-11-18
Ar gali pensijų kaupimo bendrovės po pensijų kaupimo sutarties pasirašymo laike,kol bus kaupiama pensija (mokamos įmokos tarkim 30-ties metų laikotarpyje) keisti mokesčių procentus (administravimo,turto ir pan.).Šių mokesčių procentų skaitinės reikšmės sutartyse gi nėra įrašomos.

 

Prieš pasirašant pensjų kaupimo sutartį reikia susipažinti su pasirinkto pensijų fondo taisyklėmis. Šios taisyklės yra pensijų kaupimo sutarties dalis, todėl kai žmogus pasirašo sutartį, laikoma, jog jis sutinka su taisyklių sąlygomis. Vieni iš svarbiausių rodiklių, kuriuos įtvirtina taisyklės, yra administravimo mokesčiai. Svarbu žinoti, kad taisyklėse nustatomi maksimalūs mokesčių dydžiai. Tai reiškia, kad iš asmens čia sukaupto turto niekada nebus galima išskaičiuoti didesnių mokesčių, nei nurodyta taisyklėse. Pensijų fondo valdytojas turi teisę be klientų sutikimo tik mažinti mokesčius. Lygiai taip pat be klientų sutikimo šie mokesčiai gali būti ir padidinti, tačiau tik iki pensijų fondo taisyklėse nustatytos maksimalios ribos

Spausdinti
 
paklausė: Tija
2003-11-17
Laba,
ar pensiju kaupime apsimoka dalyvauti teisejams?

Ar apsimoka dalyvauti - klasimas individualus, atsakymas i kurį priklauso nuo asmens amžiaus bei jo gaunamų oficialaus darbo užmokesčio
Spausdinti
 
paklausė: Regina
2003-11-13
Esu gimusi 1958 m.Kada as turesiu iseiti i pensija(kuriais metais)? Isanksto dekoju uz atsakyma.

Pagal dabar galiojančias sąlygas -2020 m. Tačiau tikėtina, kad iki to laiko išėjimo į pensiją amžius bus padidintas.
Spausdinti
 
paklausė: Zita
2003-11-13
Vienos pensijų kaupimo bendrovės turi teisę mokėti anuitetą, o kitos - ne.Kurį variantą geriau rinktis, jei dalyvaučiau reformoje ? Ar verta dalyvauti, jei esu 42m, alga - 800Lt ?

Šis faktas neturėtų įtakoti Jūsų pasirinkimo, nes, pasirinkę pensijų kaupimo bendrovę, po 3 metų galėsite  pereiti į kitą ir pan.
Sulaukę senatvės amžiaus pasirinksite gyvybės draudimo bendrovę, kuri jums mokėtų anuitetą
Spausdinti
 
paklausė: Diana
2003-11-11
Zmogaus vidutinis menesinis atlyginimas visus 30 isdirbtu metu (ir likusius 10 metu iki pensijos) yra daugiau kaip 4500 (ty 5 vidutiniai menesiniai atlyginimai). Sudarius pensiju kaupimo sutarti su kokiu nors pensiju fondu ir po 10 metu isejus i pensija, sodros pensija bus mazinama ar ji liks tokia pati kaip ir neisejus is sodros? Juk pensijos dydzio skaiciavimui imami tik 9 vidutiniai atlyginimai.

 

Asmenims, kurie nedalyvauja pensijų kaupime, asmens draudžiamųjų pajamų koeficiento dydžio apribojimas, o tuo pačiu ir valstybinio socialinio draudimo pensijos dydžio apribojimas, pasireiškia darbo užmokesčiui esant didesniam už penkiagubą draudžiamųjų pajamų dydį. Dalyvaujant kaupime, kadangi dalyvavimo kaupime koeficientas c yra apytiksliai lygus 0,5, draudžiamųjų pajamų koeficiento apribojimas pasireikš tik esant darbo užmokesčiui didesniam, nei dešimteriopas draudžiamųjų pajamų dydis. Tačiau darbo užmokesčiui esant ir didesniam, kaip dešimteriopas draudžiamųjų pajamų dydis, dalyvauti pensijų kaupime naudinga, nes nors valstybinio socialinio draudimo pensijos dydis tampa apribotas, atskaitymams į pensijų kaupimo asmeninę sąskaitą, o tuo pačiu anuiteto dydžiui, apribojimo nėra.

Spausdinti
 
paklausė: Jūratė
2003-11-10
Į kokius demografinius pokyčius atsižvelgta pereinant prie PF?

Į mažėjantį gimstamumą ir didėjančią vidutinę gyvenimo  trukmę
Spausdinti
 
paklausė: linas
2003-11-05
sveiki, ar bus apmokestinama sukaupta pensija PF gyventojų pajamų mokesčių.

Išmokos, mokamos iš pensijų fonde (soc.draudimo įmokos dalies kaupimo pensijų fondo) sukauptų lėšų, gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamos

Išmokos, mokamos iš papildomų laisvanoriškų pensijų fondų ar mokamos pagal gyvybės draudimo sutartis, yra apmokestinamos 15 proc. (apmokestinama sumokėtų įmokų suma)
Spausdinti
 
paklausė: Oksana
2003-09-23
ar paveldimas sukauptas turtas apdraustojo mirties atveju yra apmokestinamas kokiu nors mokesčiu?

Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (17 str.) paveldėjimo būdu gautos pajamos, kurios yra mokesčio objektas pagal Lietuvos Respublikos paveldimo turto mokestį reglamentuojančius teisės aktus, yra neapmokestinamos
Spausdinti
<< 1 2 3 4  
Atmintinė neapsisprendusiems

Sužinok per 3 minutes
© 2017 Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sprendimas:
IDAMAS