Svetainės pradžia
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė Rašykite mums Pensijų sistemos klausimais
eng  |  rus  | 
         
Publikacijos
Naujienos
Statistika
Pensijų fondų taikomi mokesčiai
Pensijų fondų rezultatai
Pensijų išmokos
Norminiai aktai
Priežiūros institucijos
Atmintinė neapsisprendusiems
Paieška svetainėje
|  KEIČIANT PENSIJŲ FONDO VALDYTOJĄ, SVARBU ŽINOTI !
KEIČIANT PENSIJŲ FONDO VALDYTOJĄ, SVARBU ŽINOTI !
 
     
    Pereiti į kitos pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą galimą, jei Jūsų vardu į pensijų fondą buvo pervesta bent viena pensijų įmoka.
   Skubėti priimti sprendimą dėl valdytojo keitimo tikrai nevertėtų, kadangi šios teisės ją įgijęs asmuo nepraras ir pensijų fondų valdytoją galės pakeisti bet kada. Sprendimą pakeisti pensijų fondo valdytoją priėmęs asmuo turėtų prisiminti, kad nei vienas valdytojas negarantuoja pelno, taip pat kaip geri fondo praeities rezultatai nereiškia tokių pačių rezultatų ateityje.
Kaip nuspręsti, ar verta keisti pensijų fondo valdytoją?

Kriterijų, kuriais remiantis galima būtų pasakyti verta ar ne keisti pensijų valdytoją gali būti daugybė, tačiau mes išskiriame svarbiausius:
   1) Esate nepatenkinti Jūsų pasirinkto pensijų fondo rezultatais;
   2) Per dideli pensijų fondo mokesčiai;
   3) Pernelyg aukštas ar žemas Jūsų pensijų fondo rizikos lygis, o valdytojas nesiūlo Jus tenkinančios rizikos pensijų fondo;
   4) Jūsų netenkina pensijų valdytojo aptarnavimo kokybė.
   Visais išvardintais atvejais galima palyginti dabartinio valdytojo ir kitų pensijų kaupimo bendrovių siūlomas sąlygas. Juk Lietuvoje šiuo metu veikia net 10 tarpusavyje konkuruojančios pensijų kaupimo bendrovės, o kurią rinktis – priklauso tik nuo Jūsų sprendimo.

   Vertindami skirtingus fondus, atminkite, kad tarpusavyje lyginti galima tik tos pačios kategorijos pensijų fondus:

   1) konservatyviuosius – t.y. didžiąją dalį lėšų investuojančius į obligacijas. Juos rekomenduojama rinktis vyresniems žmonėms, kadangi lėšų nuvertėjimo rizika yra minimali – paprastai tokie fondai stabiliai uždirba nedidelį pelną, gyventojas gali tikėtis vidutinio 2-5 proc. investuotų lėšų augimo;

   2) mišriuosius – dalį lėšų investuojančius į obligacijas, dalį į akcijas. Tokius fondus patartina rinktis vidutinio amžiaus žmonėms. Tai didesnės rizikos, tačiau per ilgesnį laikotarpį (5-10 metų ir daugiau) galintys sukaupti didesnę sumą nei konservatyvūs fondai;

   3) akcijų fondus – investuojančius vien į akcijas. Tai maksimalios rizikos fondai, galintys uždirbti didžiausią pelną, tačiau galintys patirti ir daugiausia nuostolių. Paprastai tokius fondus patartina rinktis jaunesniems gyventojams. Pasaulinė investavimo istorija rodo, kad kaupiant lėšas akcijų fonduose itin ilgą laikotarpį (10-20 metų ir daugiau), tikėtina vidutinė 9 proc. ir didesnė investicijų grąža.

   Primename, kad valdytojo keitimas kainuoja. Kartą per metus keičiant pensijų kaupimo bendrovę gali tekti padengti išlaidas, su kuriomis pensijų fondas susiduria dėl perėjimo į kitą pensijų fondą (pensijų sąskaitos uždarymo ir lėšų pervedimo išlaidas). Toks mokestis negali viršyti 0,05 proc. Jūsų sukauptų lėšų.
   Nusprendę pakeisti valdytoją, būtinai pasikonsultuokite bent su keliomis pensijų kaupimo bendrovėmis. Nereikia pamiršti, kad geri pensijų fondo praeities rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ateityje. Be to, nė vienas valdytojas negali garantuoti pelno ateityje!

   Svarbu žinoti, kad to paties valdytojo fondus galite keisti kartą per metus nemokėdami jokių papildomų mokesčių. Jei to paties valdytojo pensijų fondą keisite dažniau nei kartą per metus, mokestis už fondo keitimą negalės viršyti 0,05 proc. Jūsų sukauptų lėšų.
   Sprendimą, ar verta keisti valdytoją, priimkite tik gerai apgalvoję ir įvertinę naujojo valdytojo bei jo siūlomų fondų privalumus.
 
   Susipažinti su pensijų fondų rezultatais (vieneto vertės pokyčiais) ir taikomų mokesčių dydžiais galite čia:
 
   Rezultatai  (vieneto vertės pokytis)
 
Papildomai informacijos Jums gali suteikti:
 
    Lietuvos banko Priežiūros tarnybawww.lb.lt, tel.(8 5) 268 0029, info@lb.lt  
   Socialinės apsaugos ir darbo ministerijawww.pensijusistema.lt, tel. 8 5 266 42 17
Atmintinė neapsisprendusiems

Sužinok per 3 minutes
© 2017 Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sprendimas:
IDAMAS