Svetainės pradžia
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė Rašykite mums Pensijų sistemos klausimais
eng  |  rus  | 
         
Publikacijos
Naujienos
Statistika
Pensijų fondų taikomi mokesčiai
Pensijų fondų rezultatai
Norminiai aktai
Priežiūros institucijos
Apie skaičiuoklę
Atmintinė neapsisprendusiems
Paieška svetainėje
Klausimai-atsakymai
Pasirinkite klausimų katalogą:

Pensijų kaupimo saugumas ir priežiūra

 
paklausė: Juste
2007-08-30
Ar įmanoma, kad įstatymas bus pakeistas, ir, pasirašius pensijų kaupimo sutartį, vėliau bus galima sugrįžti į SODRĄ?

 

Toks įstatymo pakeitimo projektas nėra rengiamas.

Spausdinti
 
paklausė: gintaras
2006-08-11
kaip paziureti savo pensijos kaupimo suma

 

Kartą per metus pensijų kaupimo bendrovė privalo pateikti pensijų kaupimo dalyviui ataskaitą apie  jo pensijų sąskaitos būklę, lėšų investavimo strategiją ir pagal  ją gautą  investicinę  grąžą, pensijų kaupimo bendrovės   finansinės veiklos   audito  išvadas.

Spausdinti
 
paklausė: Leokadija
2006-02-20
kas atsitiks, jeigu mano pasirinktas PF bankrutuos.

 

Teismui pripažinus valdymo įmonę bankrutavusia ir   priėmus nutartį  likviduoti valdymo įmonę dėl bankroto, pensijų   fondai, kurių  pensijų  turto valdymas ir įsipareigojimai pagal   pensijų kaupimo  sutartis  nebuvo  perduoti  kitai  valdymo  įmonei   iki nutarties  likviduoti  valdymo įmonę priėmimo, teismo   nutartimi skelbiami panaikintais. 
 Jei  pensijų  fondo dalyvis per 3 mėnesius  nuo   sprendimo panaikinti pensijų fondą priėmimo dienos pareiškia norą pereiti į kitos  valdymo įmonės valdomą pensijų fondą, tai į kitą   pensijų fondą  jis  turi  būti  perkeliamas  nemokamai  (nedarant   jokiųatskaitymų).
 Apie  sprendimą panaikinti pensijų fondą valdymo įmonė   ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo  dienos turi pranešti pensijų fondo dalyviams,  įmokų  mokėtojams   irVertybinių popierių komisijai.
 Jeigu  pensijų  fondas panaikinamas ir  jo  pensijų   turto valdymas  bei  įsipareigojimai  pagal pensijų  kaupimo   sutartis neperduodami  kitai  valdymo  įmonei, panaikinto  pensijų   fondo pensijų  turtas  padalijamas dalyviams proporcingai  jų   pensijų sąskaitose  įrašytų  apskaitos  vienetų kiekiui pagal  jo   būklę sprendimo  panaikinti pensijų fondą priėmimo dieną arba pagal  jo būklę  teismo  sprendimo likviduoti bankrutavusią valdymo   įmonę priėmimo  dieną.  Visas panaikinto pensijų fondo pensijų   turtas turi  būti  realizuotas ir su pensijų fondo dalyviais turi   būti atsiskaityta  už  jį gautais pinigais.

Spausdinti
 
paklausė: Violeta
2006-02-09
man reikia konkreto atsakymo i klausima. Kaip Vertybiniu popieriu komisija priziuri pensiju fondus. Ka ir kaip jie tai atliaka? aciu

 

Išsamią informaciją galite rasti Vertybinių popierių komisijos internetiniame puslapyje www.vpk.lt.

Spausdinti
 
paklausė: Ausra
2006-02-07
Pensiju skaiciuokle paskaiciavau kad jei vyras ir moteris tomis paciomis salygomis dirba: vienodas atlyginimas, pensijos kaupimo laikas ir kitos salygos jie sukaupia nevienoda bendra suma, kuria galima pasiimti kaip vienkartini ismokejima, arba sudaryti sutarti su draudimo bendrove, kuri veliau mokes pensija. Manau, kad toks skirtumas skaiciuojant bendrai sukauptaS lesas yra labai neteisingas. Jei moteru amzius ilgesnis tai sukaupta bendra suma ( kuri turi buvi vienoda ir vyrui ir moteriai) turi buti dalinama isturi buti dalinama is didesnio metu skaiciaus. Prasau pakomentuoti kodel taip nevienodai skaiciuojama kaupiama bendra suma vyrams ir moterims, kodel moterims atsakaitymai didesni? Manau kad tai akivaizdus ir teisioginis moteru darbo diskriminavimas Dekoju uz demesi Ausra

 

Nevienoda bendra suma susikaupia dėl  skirtingo senatvės pensijos amžiaus vyrams ir moterims. Dabar skirtumas - 2,5 metų. 

Spausdinti
 
paklausė: Ramute
2005-11-20
Kas vykdo pensiju fondu prieziura Europoje?

 

Pensijų fondų veiklą atskirose ES šalyse prižiūri tos šalies priežiūros institucijos. Platesnė informacija http://www.vpk.lt.

Spausdinti
 
paklausė: Jurgita
2005-07-04
Ar asmens duomenys dėl pensijų kaupimo sutarties gali būti perduodami telefonu ir sutartis sudaroma paštu? Ar perduoti duomenys saugūs?
 
Jei Jūs rūpinatės savo duomenų saugumu, sutartį sudarykite nuvykusi į vietą.
Spausdinti
 
paklausė: Vaida
2005-05-02
Labadiena,
Noreciau suzinoti ar valstybes tarnautojui deklaruojant pajamas reiktu pildyti FR0462 forma, kai jis ataskaitiniais kalendoriniais deklarvimo metais jau buvo sudares pensiju kaupimo sutarti?

pensijų įmokų,  “SoDros” pervedamų į jųsų sąskaitą, atidarytą Pensijų kaupimo bendrovė svaldomame valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimo pensijų fonde, į pajamų deklaracijas įtraukti nereikia
Spausdinti
 
paklausė: Juozas Vekrikas
2005-05-01
Noriu suzinoti atsakyma i toki klausima - pavyzdziui Lietuvos Respublikos istatymai gali apsaugoti tik 50-cia procentu akcininku teisiu pagal vertinimus, kai tuo tarpu JAV teisine aplinka saugo iki 90 procentu akcininku teisiu, taigi klausimas toks - kiek procentu patikimumo duodama Lietuvos Respublikos teisems aktams, kurie uztikrina pensiju kaupimo bendroviu darbo patikimuma, pagal tarptautini lygynamaji vertinima ?
 
Apie pensijų kaupimo bendrovių darbo patikimumą skaitykite šiuose puslapiuose:
Vertybinių popierių komisija
Adresas internete: www.lsc.lt
Draudimo priežiūros komisija
Adresas internete: www.dpk.lt
Spausdinti
 
paklausė: mantas
2004-10-28
kodel siuo metu Lietuvojelikus trims metams iki pensijos neismokamos kokios nors ismokos?

Prašome šiuo klausimu kreiptis į teritorinę darbo biržą, bei dėl teisės į išankstinę pensiją į teritorinį Sodros skyrių. Esant sunkiai materialinei padėčiai – dėl vienkartinės paramos į savivaldybės socialinės paramos skyrių.

Spausdinti
 
paklausė: Dalia
2003-11-20
Kas asitiks us pensiju fondo lesomis Depozitoriumo nemokumo/bankroto atveju?
Aciu.

Įstatymais numatyta, kad pensijų turtas turi būti saugomas viename depozitoriume
Depozitoriumo bankroto atveju išieškojimas pagal banko depozitoriumo prievoles negali būti nukreipiamas į saugomą pensijų fondų turtą.
Bankroto atveju saugomas pensijų turtas turėtų būti perduodamas kitam depozitoriumui. Depozitoriumų veiklą nuolatos stebi, analizuoja ir kitaip prižiūri Vertybinių popierių komisija.


Edita Veličkaitė, Vertybinių popierių komisija, tel. 271-49-14, evelickaite@vpk.lt
Spausdinti
 
paklausė: Jolita
2003-10-15
Kas bus su pensijų fondu, banko bankroto atveju?

Įstatymais nustatyta, kad gyventojų kaupiamos lėšos nepatenka į bendrovės sąskaitą – Sodra įmokas perveda tiesiai į specialią pensijų fondo sąskaitą, kad bendrovė neturėti galimybės jomis pasinaudoti. Jos taip pat neįtraukiamos į bendrovės balansą – buhalteriniu požiūriu bendrovės ir dalyvio lėšos yra visiškai atskiri dalykai.
Dalyvių kaupiamos lėšos yra fiziškai atskirtos. Jos laikomos ne pačioje pensijų kaupimo bendrovėje, o specialiame banke – depozitoriume, kuris yra dar viena labai svarbi kaupimo sistemos saugumo grandis. Depozitoriumą įvykdo pensijų kaupimo bendrovės pavedimus tik kruopščiai patikrinus jų atitikimą įstatymų reikalavimams. Iš kitos pusės nereikia manyti, kad depozitoriumo veiklos niekas neprižiūri – tai nuolatos vykdo Vertybinių popierių komisija.
Kadangi kaupimo bendrovė dalyvių kaupiamų lėšų tiesiogiai neturės, todėl net ir jos bankroto atveju šios lėšos išliks saugios - bus saugiai pervestos į kitos dalyvio pasirinktos pensijų kaupimo bendrovės pensijų fondą. Turto atskyrimas yra viena iš svarbiausių dalyvių kaupiamų lėšų saugumo garantijų.
Spausdinti
 
paklausė: Julius
2003-10-13
Pasirinkus pensijų fondą, į juos bus pervedamos piniginės sumos - būsimo pensininko turtas. Pasirinkta pensijų kaupimo bendrovė administruos tuos pinigus. Ar teoriškai ir praktiškai įmanoma, jog gali sumažėti turtas dėl aplaidaus pensijų kaupimo bendrovės darbo?

Pensijų kaupimo bendrovių veiklos patikimumo sustiprinimui įstatymais yra numatyti keli kontrolės lygiai: kontrolė bendrovės viduje (vidaus kontrolė), depozitoriumo, kuriame saugomas bendrovės valdomas pensijų turtas, priežiūra, ar pensijų fondo įplaukos naudojamos pagal norminių alktų ir pensijų fondo taisyklių reikalavimus, o taip pat - priežiūros institucijų atliekama priežiūra. Šios priemonės iki minimumo sumažina netinkamos veiklos tikimybę, tačiau jos pilnai pašalinti negali. Jeigu pensijų fondų turtas netinkamai valdomas, priežiūros institucijos turi teisę taikyti poveikio priemones, o kraštutiniu atveju - pareikalauti, kad pensijų turtas būtų perduotas valdyti kitai pensijų kaupimo bendrovei.

Leonidas Jelenskis, Vertybinių popierių komisijos narys, tel. 2714927, e-mail: ljelenskis@vpk.lt.
Spausdinti
 
paklausė: Jonas
2003-10-10
Prašyčiau paaiškinti teorinę situaciją:
Tarkime, kad prieš sueinant mano pensijiniam amžiui Lietuvą ištinka ekonominė krizė ir litas (ar jį pakeisiant valiuta) nuvertėja 10 kartų. Tačiau iki mano pensijinio amžiaus ekonomika atsigauna ir atlyginimai, socialinės išmokos, tame tarpe SODROS mokamos pensijos dalis pakyla 10 kartų t.y. pagal perkamąją galią grįžta į ankstesnį lygį. Kaip bus privačiais fondais. Aš kaip suprantu, iki krizės sumokėti pinigai indeksuojami nebus, tokiu būdu, pavyzdžiui imokejes iki krizes 20 000 Lt, aš gausiu 2000 Lt pirkimo vertės po krizės ekvivalentą Tokiu atveju aš prarandu išmokos 90 proc. perkamosios vertės... Prašyčiau pakomentuoti mano samprotavimus

Pensijų fonde dalyviui priklausantis turtas tik labai maža dalimi bus saugomas pinigais, o visa didžioji dalis bus investuota į vertybinius popierius, t.y. į turtą. Krizės metu šio turto kaina (pinigine išraiška) pakils, todėl investicijos nuvertės mažiau nei pinigai

Leonidas Jelenskis, Vertybinių popierių komisijos narys, tel. 2714927, e-mail: ljelenskis@vpk.lt
Spausdinti
 
paklausė: Ona
2003-10-08
Pensijų fondai negali bankrutuoti, bet valstybė negarantuoja.Tai kur garantijos, kad fondo dalyvių pinigai "nenuplauks".

Valstybė įstatymuose nustatė griežtas taisykles pensijų fonduose dalyvių kaupiamo turto atžvilgiu:
1. Visų pirma, dalyvių turtas yra fiziškai atskirtas nuo pensijų kaupimo bendrovės turto - bendrovė jo tiesiogiai nevaldo, o sudaro pavedimus operacijoms, kurių teisėtumą bei pagrįstumą patikrina bankas-saugotojas (depozitoriumas)
2. Dalyvių lėšų apskaitymas taip pat vyksta atskirai nuo kaupimo bendrovės nuosavo turto (buhalterinis turto atskyrimas).
3. Be to, į šias dalyvių lėšas negali būti nukreipti kreditoriniai reikalavimai pagal kaupimo bendrovės skolinius įsipareigojimus.
Kadangi pensijų kaupimo bendrovė dalyvių kaupiamų lėšų tiesiogiai neturės, todėl net ir kaupimo bendrovės bankroto atveju dalyvių šios lėšos išlieka saugios depozitoriume. Dėl šios priežasties šių turto atskyrimas yra viena iš svarbiausių dalyvių kaupiamų lėšų saugumo garantijų.
Spausdinti
 
paklausė: Vytenis
2003-10-03
Nemažai fondų valdo tiek kredito riziką, tiek palūkanų normų riziką, tačiau retai kuriame iš jų akcentuojama valiutų kursų rizika. Ar įstatyme (gal kai kurių fondų taisyklėse) yra numatyti kokie nors apribojimai kokiomis valiutomis galima investuoti ir kokią valiutinę riziką galima prisiimti? Investuoti galima ir JAV doleriais, tačiau išvengiant valiutų kursų rizikos prieš eurą/litą. Ačiū.

Nors įstatymais tiesiogiai nėra numatyta apribojimų investuoti į tam tikra valiuta nominuotus vertybinius popierius, tačiau investavimo laisvė apribota gana griežtai: pensijų turtą gali sudaryti tik tokie vertybiniai popieriai ir pinigų rinkos priemonės, kuriais prekiaujama reguliuojamose rinkose, veikiančiose Lietuvos respublikoje, Europos Sąjungos ar Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybėje narėje (žiūr. Pensijų kaupimo įstatymo 13 str.). Pensijų fondo taisyklėse turi būti nurodyta investavimo strategija, nurodant rinkų sąrašas, o taip pat investavimo apribojimus. Kai kurios pensijų kaupimo bendrovės savo pensijų fondo taisyklėse yra nusistatę investuoti tik į tam tikra valiuta nominuotus vertybinius popierius, pvz.: eurus. Su pensijų kaupimo bendrovių pensijų fondų taisyklėmis galima susipažinti rubrikoje "pensijų fondai"

Leonidas Jelenskis, Vertybinių popierių komisijos narys, tel. 2714927, e-mail: ljelenskis@vpk.lt.
Spausdinti
 
paklausė: Jonas
2003-10-01
1. Jeigu pensinio fondo darbuotojai nesėkmingai investuos ir patirs nuostolius, ar tuos nuostolius pensinis fondas galės likviduoti žmonių (iš SoDros dalies įmokų - 5,5%) sukaupto kapitalo sąskaita? Ar blogiausiu variantu gali sumažėti žmonių, dalyvaujančių pensiniuose fonduose, planuojami sukaupti pingai?
2. Ar pensiniai fondai, siūlydami savo programas su įvairiais perviršiais (4% ar 8%) turi sutartyje tai numatyti ir prisiimti tam tikrus įsipareigojimus??

Pensijų fondų investicijų riziką prisiima patys dalyviai, todėl investicinis pelnas, o taipogi ir nuostoliai tenka patiems dalyviams.
Dalyvaujant akcijų pensijų fonde, ypač, kai lieka nedaug laiko iki pensijos ir finansų rinkos svyravimai gali būti nesukompesuoti, gali būti ir taip, kad vertybinių popierių vertė nukrinta ir dalyviai patiria nuostolius.
Pensijų fondai savo programose pateikia ilgalaikių investicijų prognozes, kurios trumpalaikėje skalėje gali svyruoti labai plačiose ribose.
Spausdinti
 
paklausė: Dmitrij
2003-09-29
Ar galite nurodyti koks pensijų fondas visas kaupiamas lėšas investuoja tik į Lietuvos Vyriausybės ar Europos Sąjungos šalių vyriausybių išleistus vertybinius popierius?

Tokį pensijų fondą pagal įstatymą turi turėti kiekviena pensijų kaupimo bendrovė. Toks fondas vadinamas konservatyvaus investavimo pensijų fondu. Šiame fonde dalyvaujančių asmenų lėšos investuojamos į Lietuvos, ES bei EBPO šalių vyriausybių ir centrinių bankų vertybinius popierius.
Spausdinti
 
paklausė: Jonas
2003-09-29
1. Jeigu pensiniame fonde mano pinigai nesėkmingai investuojami, ar mano pinigų sąskaita pensinis fondas apmokės savo nesėkmingo investavimo nuostolius?
2. Pensiniai fondai kalba apie kelis pelningumo variantus. Ar nustatyti pensinių fondų pelningumo kriterijai - procentai? Ar pensiniai fondai gali užaugusį didesnį perviršį pasilikti sau ir nepaskirstyti dalyviams?

Pagal galiojančią teisinę bazę, pensijų kaupimo dalyvių turtas yra atskirtas nuo pensijų kaupimo bendrovės nuosavo turto, todėl, jei Jūs turite omenyje pensijų kaupimo bendrovės nuosavo kapitalo nesėkmingą investavimą, tai nuostoliai tenka pačiai pensijų kaupimo bendrovei.
Tačiau, jei nuostoliai atsirado investuojant pensijų fondo dalyvių lėšas, pensijų kaupimo bendrovė ir/arba depozitoriumas privalės padengti tik nuostolius, atsiradusius dėl jų kaltės. Tai, be abejo, neapima atvejų, kai nuostoliai atsiranda dėl normalios investicinės rizikos.
Jokių pensijų fondų pelningumo kriterijų nėra. Atskaitymai, kuriuos pensijų kaupimo bendrovė gali daryti iš pensijų turto, yra nurodyti pensijų fondo taisyklėse. Visa kita bus paskirstyta pensijų fondo dalyviams.

Irmina Judickaitė, Valstybinė draudimo priežiūros tarnyba prie Finansų ministerijos, tel. (8 5) 272 32 76, el. p. irmina.judickaite@vdpt.lt
Spausdinti
 
paklausė: Arunas
2003-09-24
Cia i viena savo klausima gavau atsakima, kad musu kaupemi pinigai bus investuojami i vertybinius popierius, kad nenuvertetu.
Suformuluosiu klausima kitaip !
Jeigu iki senatves as sukaupsiu 30000 o pinigai nuvertes ( 30000 dabar bus lygu 300000 veliau ) Mano saskaitoje bus 30000 ar 300000 ???

Pensijų fonde dalyviui priklausantis turtas tik labai maža dalimi bus saugomas pinigais, o visa didžioji dalis bus investuota į vertybinius popierius, t.y. į turtą. Krizės metu šio turto kaina (pinigine išraiška) pakils, todėl investicijos nuvertės mažiau nei pinigai.

Leonidas Jelenskis, Vertybinių popierių komisijos narys, tel. 2714927, e-mail: ljelenskis@vpk.lt.
Spausdinti
 
paklausė: Donatas
2003-09-20
Ar galetumete man atsakyt i toki klausima, jai as isskirsiu savo imoku dali nou imoku sodrai ir mokesiu i kaupiamaji fonda tai mano supratimu tais pinigais kurie bus fonde "kazkas" naudosis ir kaups sau kapitala iki pensijos man is to jokios naudos nebus, o ir pasiekus pensijini amziu nera garantiju kad sukaupti pinigai atnes man kokia nors nauda, nes niekas negali tiek metu i prieki prognozuoti kokia bus infliacija. Is patirties galiu spresti kad tai yra labai neprognozuojamas "reikalas".

Investavimą paprastai galima apibūdinti kaip pinigų `paskolinimą` verslo struktūroms, kad jos uždirbtų ir dar grąžintų jums skolą su palūkanomis. Tačiau yra rizika, kad pelno bus gauta mažiau, nei buvo pasiskolinta.
Todėl įstatyme griežtai nustatyta kam pensijų fondai gali “paskolinti”, t.y. kokių struktūrų vertybinius popierius galima įsigyti (įskaitant ir jų apimtį). Bet aišku, kad ir šie įstatymo reikalavimai neapsaugo nuo investicijų rizikos, ypač bendro finansinių rinkų nuosmukio metu.
Skaičiuoklė apskaičiuoja būsimos pensijos ir anuiteto dydį dabartine verte, todėl gauti rezultatas apytiksliai atspindi ateities pensijos perkamąją galią, o ne ateityje gautinų banknotų skaičių.
Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Kaip bus garantuojamas sukauptų lėšų saugumas?


Pensijų kaupimu gali užsiimti tik licencijuotos bendrovės, atitinkančios tam tikrus reikalavimus ir gavusios atitinkamą licenciją priežiūros institucijoje - Vertybinių popierių komisijos (prižiūri valdymo įmonių veiklą) ir Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos (prižiūri gyvybės draudimo įmonių veiklą). Šios institucijos bus atsakingos už tai, kad pensijų fondų dalyvių turtas būtų valdomas ir investuojamas saugiai ir laikantis nustatytų reikalavimų, bendrovė su pensijų fondų dalyviais elgtųsi sąžiningai, dalyviai laiku gautų pensijų išmokas, o jiems teikiama informacija būtų tinkama ir teikiama nustatytais terminais.

Dalyvių kaupiamo pensijų turto apskaita vykdoma atskirai nuo kito įmonės turto. Išieškojimai dėl bendrovės prievolių negali būti nukreipti į jį. Tiek valdymo įmonių, tiek gyvybės draudimo bendrovių valdomas pensijų turtas saugomas specialioje institucijoje – depozitoriume (komerciniame banke, turinčiame licenciją šiai veiklai). Depozitoriumas vykdo lėšų apsaugos funkciją – privalo tikrinti ar pensijų fondo sandoriai yra teisėti ir tik tada pervesti pinigus pagal pensijų fondo pavedimus. Jei depozitoriumas netinkamai vykdys šią funkciją – atsakys savo turtu bei rizikuos prarasti licenciją.

Tam, kad būtų užtikrintas pensijų kaupimo bendrovių skaidrumas, nustatytas privalomas kasmetinis veiklos auditas, kurio rezultatai skelbiami viešai. Be to, dalyvis turi teisę bet kada susipažinti su savo asmeninės pensijų sąskaitos būkle.
Tie dalyviai, kurie norės kaupti ypač patikimai, turės tokią galimybę. Kiekviena pensijų kaupimo bendrovė, turi valdyti bent vieną pensijų fondą, kuris visas kaupiamas lėšas investuoja tik į Lietuvos Vyriausybės ar Europos Sąjungos šalių vyriausybių išleistus vertybinius popierius, t.y., nors ir nedidelio pajamingumo, tačiau pakankamai stabilaus.

Įstatymais nustatyta kiek maksimaliai bus galima atskaityti iš Jūsų kaupiamų lėšų bendrovės naudai už šių lėšų valdymą ir investavimą. Tarp pensijų kaupimo bendrovių bus stipri konkurencija, todėl jos savo valdomų fondų taisyklėse sieks nustatyti mažesnius atskaitymus. Besirenkant pensijų fondą, rekomenduojame atkreipti dėmesį į nustatytų atskaitymų dydį – kuo jie bus mažesni, tuo daugiau liks jums.

Spausdinti
Atmintinė neapsisprendusiems

Sužinok per 3 minutes
© 2017 Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sprendimas:
IDAMAS