Svetainės pradžia
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė Rašykite mums Pensijų sistemos klausimais
eng  |  rus  | 
         
Publikacijos
Naujienos
Statistika
Pensijų fondų taikomi mokesčiai
Pensijų fondų rezultatai
Pensijų išmokos
Norminiai aktai
Priežiūros institucijos
Atmintinė neapsisprendusiems
Paieška svetainėje
Klausimai-atsakymai
Pasirinkite klausimų katalogą:

Apie papildomą savanorišką pensijų kaupimą

 
paklausė: Tomas
2007-08-23
Man 45 metai.Turiu tik 10 metu darbo staza. Siuo metu nedirbu. Kiek metu darbo staza tureciau tureti gauti senatvinei pensijai?

 

Senatvės pensijos skiriamos asmenims, kurie turi ne mažesnį negu 15 metų pensijų socialinio draudimo stažą.

Spausdinti
 
paklausė: Dalia
2007-06-14
Įmonė perveda į pensijų kaupimo fondo trečią pakopą suma pinigų , nurodydama "Apmokestinimas Sodra ". Ar ta suma bus priskaičiuota prie atlyginimo , skaičiuojant pensiją?Ar nesumažės Sodros pensija?Darbdaviui mokant profesinių pensijų kaupimo, papildomo savanoriško pensijų kaupimo įmokas bei gyvybės draudimo įmokas už savo darbuotojus, jis nuo šios įmokų sumos turi sumokėti SoDrai valstybinio socialinio draudimo įmokas.
Dėl šios priežasties valstybinė socialinio draudimo pensija asmeniui nesumažės, tačiau bus didesnė dėl padidėjusių asmens draudžiamųjų pajamų. Taip pat ta turės įtakos ir kitiems valstybinio socialinio draudimo išmokų dydžiams.

Spausdinti
 
paklausė: Tomas
2007-04-28
Norėjau paklausti ar asmeniui, turinčiam pajamas tik iš individualios įmonės ir mokančiam įmokas į III pakopos savanorišką pensijos kaupimo fondą gali būti taikomos pajamų mokesčio lengvatos, kaip tai daroma, jei asmuo turi darbinius santykius - 27% nuo įmokėtos sumos yra grąžinama, jei visa įmoka neviršija 25% visų pajamų? Ačiū.

 

Gaunantiems pajamas iš individualios įmonės veiklos gyventojų pajamų mokesčio lengvata taikoma bendra tvarka: bendra atimamų išlaidų  suma  negali  viršyti 25 procentų sumos, apskaičiuotos  iš   visų mokestiniu  laikotarpiu  gautų  pajamų atėmus III pakopos savanoriškam pensijų kaupimui sumokėtas įmokas.
 Išlaidos atimamos tik iš nuolatinio Lietuvos gyventojo gautų pajamų  apskaičiuojant  pajamų mokestį už  mokestinį   laikotarpį pateikiant metinę pajamų mokesčio deklaraciją.

Spausdinti
 
paklausė: Nerijus
2007-02-20
Norejau paklausti, 2005 m. as pasirasiau pensiju kaupimo sutarti( esu 2 gr, invalidas). Tuo metu dirbau UAB, o dabar igijau verslo liudijima, kaip tureciau elgtis su pensiju kaupimu? Kiek suprantu, dabar jau negaliu toliau kaupti fonde pinigu, ar reiketu moketi savanoriskai?O gal neverta moketi , nes vis tiek sulaukes senatvines pensijos , gausiu tik viena ju- t.y. invalidumo ar senatves?( invalidumas nustatytas neribotam laikui).Dekoju uz atsakyma.


Tik pagal verslo liudijimą dirbantis asmuo negali mokėti įmokų į II pakopos pensijų fondą (į kurį nukreipiama dalis valstybinio socialinio draudimo įmokų).
Iki jūsų veiklos verslo liudijimo pagrindu pradžios jūsų vardu sukauptos pensijų fonde lėšos liks ir bus investuojamos tame pensijų fonde iki senatvės amžiaus – tada jums bus mokama socialinio draudimo senatvės pensija bei įgysite teisę į pensijų fonde sukauptas lėšas. Apie kaupiamųjų pensijų išmokų būdus bei taisykles kviečiame skaityti rubrikoje „pensijų sistema Lietuvoje”. 

Jei pageidaujate ateityje turėti papildomų santaupų ir jūsų finansinė padėtis leidžia atidėti dalį pajamų, jūs galite sudaryti papildomo savanoriško pensijų kaupimo sutartį su Lietuvos ar užsienio pensijų fondų valdytoju ar  gyvybės draudimo sutartį. Šiuo atveju siūlome atidžiai išnagrinėti galimybes pasinaudoti valstybės teikiamomis mokesčių lengvatomis kaupiantiems ar besidraudžiantiems papildomai.

Spausdinti
 
paklausė: Stefanija Milos
2007-02-19
Esu savanoriško pensijų kaupimo pensija plius2 dalyviu.Norėčiau paklausti atsiimdami padėtus pinigus ar visada reikia mokėti 15% nuo sumos


Kaip numato galiojantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, 15 proc. mokesčio tarifas mokamas visais atvejais nuo pensijų išmokų, gautų bet kuriuo Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme nustatytu būdu arba kitų užsienio valstybių įstatymuose, reglamentuojančiuose analogiškas pensijų kaupimo nuostatas, nustatytu būdu, daliai, lygiai sumokėtoms pensijų įmokoms, įskaitant ir kitų asmenų lėšomis sumokėtas įmokas į pensijų fondą. Sąlygų, kurioms esant asmuo būtų atleidžiamas nuo mokesčio mokėjimo, įstatymas nenumato.
Spausdinti
 
paklausė: ina
2007-01-14
kuom pensijos kaupimas skirasi nuo investicinio kaupiamojo gyvybes draudimo?

 

Pagrindinis skirtumas – tam tikrų rizikų draudimo buvimas.
Pensijų kaupime – tik kaupiama ilgam laikui, paprastai  senatvei. Investicinio gyvybės draudimo atveju – šalia taupymo elemento egzistuoja tam tikrų rizikų draudimas (ligos, mirties, nedarbo ir kt. atvejais). Šių rizikų apimtis gali būti mažesnė ir didesnė, atitinkamai ir paslaugos kaina skiriasi. Juk kiekvienos rizikos draudimas pabrangina paslaugą, už ją reikia sumokėti.

Be to, skiriasi ir paslaugų teikėjai – tai valdymo įmonės ir gyvybės draudimo įmonės.

Spausdinti
 
paklausė: Renata
2006-12-27
Laba diena, esu pasirasius pensijos kaupimo sutarti (Hansa banke). Ji prades veikti nuo 2007 m. sausio men. Ar galima ja nutraukti?

 

Pensijų kaupimo sutarties nutraukti negalima. Kitą pensijų kaupimo bendrovę galėsite pasirinkti po trejų metų.

Spausdinti
 
paklausė: Sofija
2006-12-10
Man 62 metai, bet as dar dirbu.Pensija nedidele.Ar galeciau as sudaryti III pakopos pensijos kaupimo sutarti?

 

Tai visai neprotingas sprendimas, nes per tokį trumpą laiką ir su mažomis įmokomis neįmanoma sukaupti tinkamos sumos pensijai padidinti. Pensijos kaupimas yra ilgalaikis procesas ir per kelerius metus neįmanoma stipriai sąlygoti jos dydžio. III pensijų kaupimo pakopa skirta pakankamai jauniems žmonėms, turintiems nemažas papildomas pajamas.

Spausdinti
 
paklausė: Juozas
2006-06-28
Ar dirbdamas pagal verslo liudijima galiu moketi imokas papildomam,savarankiskam pensiju kaupimui. Aciu

 

Taip Jūs turite teisę dalyvauti papildomame savanoriškame pensijų kaupime.

Spausdinti
 
paklausė: eugenija
2006-06-21
Tikrosios ūkinės bendrijos savininkas moka įmokas bazinei pensijai,bei įmokas papildomai pensijos daliai(min.alga x12 mėn. x 15 %).Pagal darbo sutartį niekur nedirba.Galėtų papildomai pensijos daliai mokėti didesnę sumą .Kaip susiskaičiuoti jos dydžio įtaką pensijos dydžiui.Ar bus apmokestinamos GPM jos išmokos.O gal naudingiau dalyvauti kokiame papildomame savanoriško pensijų kaupimo fonde?

 

Jei mokate pensijos pagrindinei daliai tik nuo minimalios mėnesinės algos, tai pensijos papildoma dalis (0,005*s*k*D) per metus priaugs  tik 0,25 procentus nuo valstybės draudžiamųjų pajamų dydžio, nes k=12MMA/12D=0.5, kur k- metinis draudžiamųjų pajamų koeficientas, MMA- minimali mėnesinė alga, D- metinės draudžiamosios pajamos. Mokant nuo didesnio atlyginimo, k didėja - jis lygus 1, kai Jūs mokate nuo vidutinio darbo užmokesčio dydžio algos, ir didesnis, kai mokate nuo aukštesnės.

Dėl dalyvavimo papildomame savanoriškame pensijų kaupime, tai šis pasirinkimas turi tokį pranašumą, kad dalinate riziką tarp valstybinės ir privačios pensijų sistemų. Viskas priklauso nuo Jūsų amžiaus, pajamų ir pasirinkto rizikos lygio, t..y. kokio tipo pensijų fondą pasirinksite.

Spausdinti
 
paklausė: Inga
2006-03-18
Norejau pasiteirauti kur gauti daugiau duomenu apie papildoma savarankiska pensiju kaupima? siame puslapyje ,didzioji dalis medziagos pateikiama tik apie I ir II pakopas.

 

Galite pasiskaityti papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą, gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (dėl mokesčių lengvatų), Vertybinių popierių komisijos puslapį www.vpk.lt.

Spausdinti
 
paklausė: Vaida
2006-02-25
Turiu III PKS pensija-1 ir pensija-2. Ar perėjimas iš pensija-1 į pensija-2 apmokestinama VMI mokesčiais(15 ar 33 procentais ). Nes pensija -1 noriu PKS nutraukti ir tureti vieną PKS pensija-2 arba pensija-3

 

Perėjimo sąlygos turi būti aprašytos pensijų fondų taisyklėse.

Spausdinti
 
paklausė: vaida
2006-02-06
turiu 10m.stažą dabar nedirbu, kokią įmoką turėčiau mokėtgi kad gaučiau minimalią penciją

 

Jūs turėtumėt dar nors 5 metus draustis savanoriškai bazinei pensijai gauti, mokėdami pusės bazinės pensijos dydžio socialinio draudimo įmokas (dabar 100 Lt).

Spausdinti
 
paklausė: Lina
2006-01-13
Ar galiu pasirašyti pensijų kaupimo sutartį, jeigu dirbti pradėjau 2005 m. gruodžio mėn.Viename iš atsakymų mačiau, kad kaupimo sutartį galima pasirašyti tik po 3 mėnesių nuo įsidarbinimo. Ačiū!

 

Tokio apribojimo nėra. Pagal pensijų sistemos reformos įstatymą bet kuris naujai atėjęs į darbo rinką gali pasirašyti pensijų kaupimo sutartį  nuo sausio 1 d. iki spalio 1 d. Įmokos bus pradėtos skaičiuoti  nuo kitų metų sausio 1 d.

Spausdinti
 
paklausė: Vladė
2006-01-06
Nutraukus PKS tečios pakopos neišlaikius 10 metų man reikės sumokėti 33 proc. nuo įneštos sumos ar nuo susikaupusios sumos. Ačiū

 

Iš  pensijų  fondo  gauta  pensijų  išmokų dalis, viršijanti  sumokėtas  pensijų  įmokas  į  šį  fondą, yra neapmokestinama, jei pensijų kaupimo  sutarties  terminas  yra ne trumpesnis kaip 10 metų arba pensijų fondo dalyvis pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą yra įgijęs teisę į pensijų išmokas, taip pat, gyventojui išstojus  iš  pensijų  fondo  ir  neperėjus į kitą pensijų fondą, išmokamos sumos dalis, viršijanti sumokėtas pensijų įmokas, yra neapmokestinama, jeigu išstojama  iš  pensijų fondo ne anksčiau kaip praėjus 10 metų nuo pensijų  kaupimo  sutarties  sudarymo  dienos arba gyventojas yra sulaukęs  pensinio  amžiaus  pagal  Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo nuostatas.

Taigi, jei nutrauksite savanoriško pensijų kaupimo sutartį, neišlaikiusi 10 metų, jums reikės sumokėti 33 proc. nuo visos susikaupusios sumos.

Spausdinti
 
paklausė: Dainius
2005-05-12
Kaip pensijų kaupimo sistemoje gali dalyvauti Lietuvoje nuolat gyvenantis užsienio pilietis (t.y. LR piliečio sutuoktinis), jeigu jis/ji Lietuvoje nėra įsidarbinęs (-usi)? Kiek žinau, LR įstatymai nenumato tokiais atvejais pašalpų ar kitokių išmokų skyrimo užsienio piliečiams - kokios galimybės lieka pastariesiems, norintiems užsitikrinti pensijos gavimą Lietuvoje? Dėkoju, Dainius
 
Jūs galite pasirinkti tik papildomą savanorišką pensijų kaupimą pensijų fonduose ar gyvybės draudimo bendrovėse.
Spausdinti
 
paklausė: Dalia
2005-05-12
Mano vyrui 44 metai. siuo metu nedirba, bet turi 20m darbo staza, kiek reikia isdirbti metu, kad suejus 62m gautu pensija aciu
 
Jūsų vyras jau turi minimalų socialinio draudimo stažą senatvės pensijai, kuris yra 15 metų, o būtinasis stažas – 30 m. 
Spausdinti
 
paklausė: nijole
2005-02-08
ar galima savarankiskai moketi i kaupimo fonda jei nedirbu kokia suma reiktu moketi kad gautum senatves pensija kas menesi
Jūs galite pasirinkti tik papildomą savanorišką pensijų kaupimą pensijų fonduose ar gyvybės draudimo bendrovėse. Įmokos dydis priklauso nuo to, kiek metų Jūs ruošiatės mokėti, nuo investavimo sąlygų ir kt.
Spausdinti
 
paklausė: Andrius
2005-02-02
Kuris LRS įstatymas apibrežia 3-ją pakopą? Dekoju is anksto.

Taip vadinamą 3 pakopą reglamentuoja LR papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymas, Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas (kiek tai liečia įmokų ir išmokų į PF apmokestinimą, lengvatas), Pelno mokesčio įstatymas (nustato pelno mokesčio lengvatą darbdaviams, mokantiems įmokas už savo darbuotojus), LR draudimo įstatymas (reglamentuojant pensijų draudimo santykius).
Spausdinti
 
paklausė: Rūta
2005-01-13
Kokia minimali suma turi būti sukaupta pensijiniame fonde, kad būtų galima gauti anuitetą?
Anuiteto dydžiui nėra nustatytas minimalus lygis. Yra nustatytas minimalus anuiteto dydis (0,5 bazinės pensijos), kurį viršijant negalima pasirinkti vienkartinės išmokos. Mažą anuitetą gauti gali neapsimokėti finansiškai dėl periodinių bankinių operacijų kainos.
Spausdinti
 
paklausė: lina
2004-07-13
Lietuvos pilietis, dirbantis Rusijoje bei deklaruojantis Lietuvoje pajamas, norėtų apsidrausti savanoriškuoju pensijų draudimu bei mokėti tiek įmokų, kad pensija skaičiuotųsi tokia pat, jei jis dirbtų Lietuvoje pagal darbo sutartį ir gautų 500 Lt mėnesinę algą.
Jei pagrindinei pensijos daliai jis mokės 50 proc. nuo bazinės pensijos, t.y. 86 Lt (172/2), nuo kokios deklaruotinos sumos jam reikėtų mokėti 15proc. papildomai pensijos daliai gauti.
Nuo 500 Lt.
Spausdinti
 
paklausė: Virginijus
2004-06-18
Šiuo metu tarnauju krašto apsaugos sistemoje.Įšėjęs į atsargą gausiu valstybinę pensiją. Ar ji nebus mažesnė negu numatyta, jei dalyvausiu savanoriškame pensijų kaupime?

Ne, dalyvavimas nei pensijų kaupime (kaupiant pensijų fonde dali socialinio draudimo įmokos) nei dalyvavimas papildomam savanoriškajam pensijų kaupime (kaupiant papildomas įmokas) įtakos valstybinei pareigūnų pensijai neturi.
Spausdinti
 
paklausė: Vitalijus
2004-03-29
Ar keisis III pakopos išmokų apmokestinio tvarka įstojus į ES? Nes, kiek žinau, Latvijoje ji yra šiuo metu žymiai palankenė negu pas mus ir apsidraudusių šiuo draudimų yra daugiau.

Nuo  2004 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos, numatančios III pakopos išmokų iš pensijų fondų apmokestinimo tvarką, suderinta su ES teisės nuostatomis. Taip minėto įstatymo 17 straipsnis numato, kad pajamų mokesčių neapmokestinamos iš pensijų kaupimo bendrovės gauta pensijų išmoka pagal Pensijų kaupimo įstatymo arba kitų užsienio valstybių įstatymų,reglamentuojančių analogiškas pensijų kaupimo nuostatas.
Plačiau apie minėtas įstatymo pataisas - Valstybės žinios, 2004, Nr. 73-2535 (www.lrs.lt)
Spausdinti
 
paklausė: Audronė
2003-10-30
Ar galima papildomą savanoriškai kaupiamą pensiją kam nors palikti notariškai įforminus testamentą

Pensijos kaupimo laikotarpiu (iki anuiteto sutarties sudarymo) sukaupta asmeninėje sąskaitoje suma gali būti paveldėta arba bendrais pagrindais arba  pagal testamentą.
Spausdinti
 
paklausė: andrius
2003-10-23
ar dabar galima kelti didesni procentini atskaityma i fondus 34%+? sudarant ta pacia sutarti...

Ne. Pensijų kaupimui galima nukreipti tik tokią dalį įmokos nuo socialinio draudimo įmokų, kokia nustatyta įstatyme
Spausdinti
 
paklausė: Tomas
2003-09-22
Ar III pakopos išmokos apmokestinamos?

Remiantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu, pensijų išmokos, gautos bet kuriuo Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme numatytu būdu, daliai, lygiai sumokėtoms pensijų įmokoms, įskaitant ir kitų asmenų lėšomis sumokėtas įmokas į pensijų fondą, jei pensijų fondo dalyvis pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą yra įgijęs teisę į pensijų išmokas, taip patišmokos pagal gyvybės draudimo sutartį, kurioje numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, daliai, lygiai sumokėtoms pagal šią sutartį įmokoms, įskaitant ir kitų asmenų lėšomis sumokėtas įmokas, jeigu sutarties terminas yra ne trumpesnis kaip 10 metų arba jeigu išmoką gaunantis gyventojas yra sulaukęs pensinio amžiaus pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo nuostatas, yra apmokestinamos 15 proc. mokesčiu
Spausdinti
 
paklausė: arturas
2003-09-19
Ar galiu nuo kitų metų be sodros dalies pensijų fonde papildomai kaupti ir savanoriškas įmokas?

Be abejonės galite, jei rinkos dalyviai pasiūlys tokias paslaugas.
Šiuo atveju, laisvanoriškai kaupdami senatvei papildomas lėšas, Jūs galite pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo numatytomis lengvatomis.
Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Ar galima į sąskaitą, kurioje kaupiama pensija, pervesti daugiau lėšų savo iniciatyva?


Tokios galimybės naujojoje pensijų kaupimo sistemoje nėra - joje galima kaupti tik įstatymo nustatytą dalį valstybinio socialinio draudimo įmokos.
Jei pageidaujate kaupti papildomai, gali tai daryti papildomo savanoriško pensijų fonde arba gyvybės draudimo įmonėje sudarę atitinkamą sutartį

Spausdinti
Atmintinė neapsisprendusiems

Sužinok per 3 minutes
© 2017 Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sprendimas:
IDAMAS