Svetainės pradžia
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė Rašykite mums Pensijų sistemos klausimais
eng  |  rus  | 
         
Publikacijos
Naujienos
Statistika
Pensijų fondų taikomi mokesčiai
Pensijų fondų rezultatai
Pensijų išmokos
Norminiai aktai
Priežiūros institucijos
Atmintinė neapsisprendusiems
Paieška svetainėje
2003-11-19  Apsisprendžiant dėl pensijų kaupimo būtina įvertinti 6 faktus
Apsisprendžiant dėl pensijų kaupimo būtina įvertinti 6 faktus

Reaguodama į Lietuvos gyventojų nemokama telefono linija ir internetu pateikiamus klausimus,  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė 6 faktų, į kuriuos reikia atsižvelgti apsisprendžiant dėl pensijų kaupimo, atmintinę.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Vilijos Blinkevičiūtės, prieš priimant sprendimą dėl kaupimo reikia gerai apsvarstyti visus už ir prieš, nes grįžti nuo kaupimo prie senosios sistemos nebus galima. Tuo tarpu galimybė apsispręsti ir pasirinkti kaupimą bus suteikta kiekvienais metais nuo sausio 1 d. iki liepos 1 d.
Ministerija taip pat primena, kad kaupiant mažėja papildoma Sodros pensijos dalis, be to, kaupimas naudingas ne visiems be išimties. “Šis sprendimas yra labai individualus. Tai, kas apsimoka ar tinka Jūsų kaimynui ar kolegai, nebūtinai tiks ir Jums, todėl sprendimą reikia priimti labai atsakingai”, - teigia V.Blinkevičiūtė.
Ministerija taip pat siekia, jog pasirašantieji sutartis atkreiptų dėmesį, jog pensijų fondų paslaugos kainuoja  – mokami tam tikri administraciniai mokesčiai, be to, investuojant egzistuoja didesnė ar mažesnė rizika.
“Mūsų parengtas teiginių sąrašas yra tiesiog pasitikrinimo priemonė – kad žmogaus sau pats atsakytų, ar įvertino visus aspektus. Jei visi pasirašantieji tai padarys, nesusipratimų vėliau neturėtų kilti”, - sakė V.Blinkevičiūtė.
Pasak jos, ir ministerija, ir pensijų fondų bendrovės siekia, kad naujoji pensijų kaupimo sistema vyktų sklandžiai – dalyvautų tie, kuriems iš tikrųjų apsimoka.
Apsisprendus dėl kaupimo, ministerija rekomenduoja įvertinti pensijų fondų siūlomą investavimo kryptį, fondų taisyklėse įtvirtintus administravimo mokesčius ir tai, jog pirmuosius tris metus nebus galima keisti bendrovės.

* * *


6 FAKTAI, Į KURIUOS REIKIA ATSIŽVELGTI
APSISPRENDŽIANT DĖL PENSIJOS KAUPIMO:


· Man nebūtina apsispręsti šiandien – tai galėsiu padaryti kasmet;

· Grįžti nuo kaupimo tik į senąją Sodros sistemą negalėsiu;

· Kaupdamas gausiu mažesnę Sodros pensiją;

· Pensijų kaupimas kainuos;

· Kaupiant egzistuoja didesnė ar mažesnė rizika;

· Galimybė sukaupti didesnę pensiją priklauso nuo mano amžiaus ir atlyginimo.


1. Man nebūtina apsispręsti šiandien – tai galėsiu padaryti kasmet
Sudaryti pensijų kaupimo sutartis bus galima kiekvienais metais nuo sausio 1 d. iki liepos 1 d.
Jei yra abejojama dėl kaupimo naudos, apsisprendimo pretekstu neturėtų būti baimė prarasti dalį lėšų, kurios kaupimo atveju galėtų uždirbti tam tikrą investicinę grąžą. Šiemet pervedant tik 2.5 proc. nuo papildomos SoDros pensijos dalies, dalyvaujant pensijų kaupime būtų uždirba nedidelė suma. Pavyzdžiui, gaunant 1100 lt. atlyginimą “ant popieriaus”, esant 5-6 proc. investicinei grąžai, per ateinančius metus “neuždirbtumėte”  tik apie 16 lt.

2. Grįžti nuo kaupimo tik į senąją Sodros sistemą negalėsiu
Įstoti į pensijų kaupimo sistemą galima bet kada, tačiau pagal įstatymą - grįžti nuo kaupimo vėl tik į Sodros pensijų sistemą nebus galima. Vadinasi, kartą pasirašius sutartį, dalis Jūsų Sodrai šiuo metu įmokų bus visada pervedama į Jūsų pasirinktą kaupimo bendrovę.

3. Kaupdamas gausiu mažesnę Sodros pensiją
Dalį lėšų pervedant kaupimo bendrovėms, atitinkamai mažėja Sodrai pervedama įmoka, nuo kurios priklauso Sodros pensijos dydis. Todėl sulaukus pensinio amžiaus Jums bus mokama atitinkamai mažesnė Sodros pensija.

4. Pensijų kaupimas kainuos
Už kaupiamų lėšų valdymą pensijų kaupimo bendrovė ims mokesčius: vienkartinį mokestį nuo kaupiamosios įmokos (iki 10 proc.), metinį mokestį už turto valdymą (1 proc. nuo turto vertės) bei keičiant pensijų fondą ar pereinant į kitą pensijų kaupimo bendrovę. Realūs mokesčių dydžiai yra nustatyti pensijų fondo taisyklėse, kurios yra pensijų kaupimo sutarties sudedamoji dalis. Pasirašant pensijų kaupimo sutartį laikoma, kad sutinkate su pasirinkto pensijų fondo taisyklių sąlygomis.

5. Kaupiant egzistuoja didesnė ar mažesnė rizika
Sukauptos sumos dydis labai priklausys nuo investavimo sėkmės. Atskirais laikotarpiais jis gali žymiai svyruoti – ne tik didėti, bet ir mažėti, priklausomai nuo to, kiek bus uždirbama ir kiek atskaitoma už administravimą. Mažiausia rizika, taigi ir svyravimai, bus pasirinkus konservatyvų kaupimo fondą, tačiau jo grąža bus taip pat mažesnė. Fondai, investuojantys į akcijas, gali uždirbti daugiau, tačiau ne kiekvienais metais vienodai. Reikia atsiminti, kad kuo didesnės grąžos siekiama, tuo didesnė rizika. Kuo trumpesnis likęs kaupimo laikotarpis, tuo pasirinktas pensijų fondas turi būti mažiau rizikingas.

6. Galimybė sukaupti didesnę pensiją priklauso nuo mano amžiaus ir atlyginimo
Kaupimas nėra naudingas visiems be išimties. Atsargiau kaupimo galimybes turėtų vertinti vyresni ir mažiau uždirbantys žmonės.
Jeigu iki pensijos liko nedaug metų ar uždirbate mažiau, kaupimui pervedama pinigų dalis bus palyginti nedidelė, todėl yra galimybė, kad nesukaupsite tokios sumos, kuri padengtų sumažėjusią Sodros pensijos dalį.
 
Atgal   Spausdinti  
Atmintinė neapsisprendusiems

Sužinok per 3 minutes
© 2017 Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sprendimas:
IDAMAS