Svetainės pradžia
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė Rašykite mums Pensijų sistemos klausimais
eng  |  rus  | 
         
Publikacijos
Naujienos
Statistika
Pensijų fondų taikomi mokesčiai
Pensijų fondų rezultatai
Pensijų išmokos
Norminiai aktai
Priežiūros institucijos
Atmintinė neapsisprendusiems
Paieška svetainėje
Klausimai-atsakymai
Pasirinkite klausimų katalogą:

Apie dalyvavimą pensijų kaupime

 
paklausė: Indraja
2003-10-20
Ar Sodra jau tvirtina pareigūnų ir kariškių pensijų kaupimo sutartis? Ir ar nesumažės jiems valstybės pensija, sudarius sutarti su pensiju kaupimo fondu?

Sodra jau tvirtina pareigūnų sutartis. Statutiniai pareigūnai, teisėjai, mokslininkai, tenkinantys tam tikras sąlygas, turi teisę gauti valstybinę pensiją, kuri nėra kaip nors susijusi su socialinio draudimo senatvės pensija. Pensijų kaupime dalyvaujama tik nuo įmokų senatvės pensijai, kuri proporcingai įmokoms sumažėja.
Spausdinti
 
paklausė: dalia
2003-10-20
Noreciau suzinoti 2.5 proc. sudarys nuo atlyginimo dydzio ar nuo sumoketu sodrai imoku, nes atejo is banko ir paaiskino, kad nuo sodros imoku, t.y. tuos 34 proc. Sodra padalins is 100 ir padaugins is 2.5. Aciu

Dalyvavimo pensijų kaupimo atveju kaupsite 2,5 (vėliau-5,5) proc. nuo jūsų atlyginimo `ant popieriaus`.
Spausdinti
 
paklausė: Daiva
2003-10-20
jei asmuo tarnauja policijoje, ar jis gali dalyvauti pensijų kaupime. Kiek žinau jų mokesčiai Sodrai mažesni nei kitų dirbančiųjų ir į pensiją jie išeina kitaip nei kiti asmenys

Gali dalyvauti. Už pareigūnus mokamos socialinio draudimo  įmokos pensijų draudimui, bet  nėra mokamos sveikatos, ligų, motinystės, nelaimingų atsitikimų darbe draudimo įmokos, nes šių rūšių draudimą užtikrina darbdavys- statutinės organizacijos.
Spausdinti
 
paklausė: kristina
2003-10-17
Tarkime, neseniai pasirašiau sutartį su vienu iš fondų. Dabar ją noriu nutraukti. Ar galiu tai padaryti dabar, ar visgi man teks laukti 3 metų?

Dėja, tačiau siekiant išvengti dirbtinos konkurencijos, galinčios destabilizuoti pensijų kaupimo sistemą, Seimas nustatė Pensijų sistemos reformos įstatyme taisyklę pagal kurią pirmuosius 3 metus nuo įstojimo į pensijų kaupimo sistemą, negalima keisti pensijų kaupimo bendrovės. Tačiau ši taisyklė netaikoma keičiant pensijų fondus toje pačioje pensijų kaupimo bendrovėje (pvz. iš konservatyvaus investavimo pereinant į `akcinį` pensijų fondą).
Spausdinti
 
paklausė: Martynas
2003-10-16
Aš atlieku būtinąją karo tarnybą. Kiek žinau už mus (t.y. kareivius) yra mokamos kažkokios įmokos Sodrai, nes baigus tarnybą į Darbo knygutę būna įrašomas darbo stažas ir sumokėtų įmokų suma. Tai ar aš galiu jau pradėti dalyvauti pensijų reformoje? Ir jei taip, tai kokiu būdu išsiimti Darbo knygute, nes mums bando aiškinti, kad jas gausime tik baigę tarnybą.

Pagal įstatymus už būtinają karo tarnybą atliekančius asmenis valstybė moka įmoaks SoDrai tik bazinei pensijai. Todėl šie asmenys tarnybo slaikotarpiu negali įsitraukti į pensijų kaupimą. Dalyvauti pensijų kaupime galima bus pradėti kai įsidarbinsite ir už juos bus mokamos pilnos socialinio draudimo įmokos.
Spausdinti
 
paklausė: Aldona
2003-10-16
Kodėl išėjus į privatų pensijinį fondą negalima sugrįžti atgal į "SODRĄ"?

Grįžimas į Sodra neleidžiamas, nes tai sukomplikuotų pensijų fondų ir Sodros veiklą – pensijų fondai turėtų laikyti didelius rezervus, kad galėtų pervesti lėšas į Sodrą, o Sodroje susidarytų neplanuoti pertekliai. Be to, pensijos apskaičiavimas, jau dabar gana sudėtingas, taptų dar komplikuotesnis. Be abejonės, niekas negali garantuoti, kad tokia galimybė ateityje gali atsirasti arba ne  - kiek vienareikšmiškai mes galime numatyti ateitį ?
Spausdinti
 
paklausė: julija
2003-10-16
1. KODĖL (kokiu tikslu) nenumatyta galimybė grįžti į Sodros sistemą, pasirinkus dalyvauti privačiam fonde, nejaugi taip saugomi privačių fondų interesai? Ar tai neprieštarauja įstatymams užtikrinti lygias galimybes visiems proporcingai savo realiam indėliui: kodėl tada galimas savanoriškas kaupimas IĮ savininkams ir kitiems asmenims? O kas galėtų paneigti, kad po kurio laiko tokia galimybė bus numatyta?

Grįžimas į Sodra neleidžiamas, nes tai sukomplikuotų pensijų fondų ir Sodros veiklą – pensijų fondai turėtų laikyti didelius rezervus, kad galėtų pervesti lėšas į Sodrą, o Sodroje susidarytų neplanuoti pertekliai. Be to, pensijos apskaičiavimas, jau dabar gana sudėtingas, taptų dar komplikuotesnis. Be abejonės, niekas negali garantuoti, kad tokia galimybė ateityje gali atsirasti arba ne  - kiek vienareikšmiškai mes galime numatyti ateitį ?
Spausdinti
 
paklausė: Mindaugas
2003-10-16
Jeigu žmogus dirba, ir likusį iki pensijos laiką (10m) dirbs tik puse etato, gaudamas 450Lt ant popieriaus, ar jam išviso verta pereiti į kurį nors pensijų kaupimo fondą? Jei verta, tai į ką labiausiai kreipti dėmesį renkantis fondą?

Manytume, kad šiuo atveju tokiam asmeniui vertėtų likti senojoje, “Sodros“,  sistemoje. “Sodros“ sistema tokias pajamas gaunantiems asmenims dėl perskirstamojo elemento buvimo šioje sistemoje yra palankesnė. 
Pensijų kaupime išmokos priklausys nuo realiai sumokėtų įmokų ir kaupimo laikotario, todėl esant tokiam atlyginimui, toks žmogus tikrai nedaug prisikauptų. Be to, socialinio draudimo pensija jam būtų dar mažesnė
 
Spausdinti
 
paklausė: Violeta
2003-10-15
Ar privaloma dalyvauti pensijų reformoje, ar yra čia amžiaus apribojimai? PVZ. man 25 metai ar būtinai aš turiu rinktis kurį tai pensijų fondą, ar galiu nesirinkti ir toliau mokėti įmokas SODRAI?

Dalyvavimas naujojoje pensijų kaupimo sistemoje yra kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalas. Nėra jokių amžiaus grupių, kuriems dalyvavimas pensijų kaupime būtų privalomas.
tačiau svarbu žinoti du dalykus:
1. pasirinkus dalyvavimą pensijų kaupime grįžti į senąją sistemą jau negalims
2. Už dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį socialinio draudimo pensijos papildoma dalis sumažės dėl to, kad Sodrai mažiau teks iš žmogaus sumokėtų įmokų.
Spausdinti
 
paklausė: Mantas
2003-10-13
Norėjau paklausti ar tos lėšos, kurios bus pervedamos į pensijų fondus (2.5% 2004 metais, po to dideja) bus apmokestinamos pajamų mokesčiu? Nes pajamų mokesčio įstatyme nurodyta kad renkantis papildomą savanorišką pensijų kaupimą reikia mokėti pajamų mokestį nuo pervedamų lėšų (16% - sumažintas tarifas)? Ar mokesčiai bus mokami tik nuo tų lėšų, kurios bus papildomai mokamos pasirinkus papildomą draudimą?

Įmokoms pervedamoms į antros pakopos pensijų fondus netaikoma mokestinė lengvata, bet išmokos taip pat nebus apmokestinamos. Klausime minimos sąlygos yra taikomos trečios pakopos savanoriškiems pensijų fondams.
Spausdinti
 
paklausė: Julius
2003-10-13
Moters darbo stažas tik 1 mėnuo. Šiuo metu ji jau antrus metus augina vaika ir nedirba. "Sodra" pati moka socialinius mokesčius motinoms auginančioms vaikus iki trejų metų, kaip tą numato įstatymas. Ar gali tokia jauna mama tapti pensijų sistemos reformos dalyve ir pasirinkti pensijų fondą?

Nežiūrint į tai, kad tokioms mamoms yra įskaitomas vaiko priežiūros atostogų laikotarpis į socialinio draudimo stažą, realių socialinio draudimo įmokų nei nuo atlyginimo nei nuo pašalpos nemokama. Dėl to už tokį laikotarpį pensijų fondui nebus pervedama kaupiamųjų įmokų. Dėl tos priežasties tokiems žmonėms galima pasiūlyti neskubėti prisijungti prie pensijų kaupimo ir prisijungti vėliau. Tai galima bus padaryti kiekvienais metais nuo sausio 1 d. iki liepos 1 d.
Spausdinti
 
paklausė: Kęstutis
2003-10-09
Esu dirbantis invalidas.Kas man keisis sulaukus pensijinio amžiaus jei dalyvausiu kaupime lyginant su mokėjimo tik SODR-ai variantu?

Dalyvaujant naujojoje pensijų kaupimo sistemoje ir sulaukus senatvės pensijos amžiaus jums sumažėtų senatvės pensija, t.y. jos papildoma dalis ir tik už dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį.
Invalidumo pensijos dydis bet kuriuo atveju nenukentėtų.
Spausdinti
 
paklausė: Algis
2003-10-09
Ar nuo 2004-05-01, sutinkamai su ES kapitalo ir paslaugu judejimo laisve, bus galima dalyvauti ES valstybiu pensiju fonduose? Jei ne, ar bus galima si apribojima uzgincyti Europos teisingumo teisme?

Jeigu turite omenyje valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimą, dalyvauti Europos Sąjungos valstybių pensijų fonduose negalėsite, kadangi teisės aktai, reglamentuojantys pensijų kaupimo veiklą, nustato, kad pensijų kaupimo bendrovės buveinė turi būti Lietuvos Respublikos teritorijoje. ES kapitalo ir paslaugų judėjimo laisvės principai valstybinio socialinio draudimo sistemai netaikomi.

Irmina Judickaitė, Valstybinė draudimo priežiūros tarnyba prie Finansų ministerijos, tel. (8 5) 272 32 76, el. p. irmina.judickaite@vdpt.lt  
Spausdinti
 
paklausė: irena
2003-10-07
Pareigunai moka SoDrai 23,8 ir 3 procentus nuo atlyginimo.Kuri Sodros imoku dalis- bazines pensijos, papildomos pensijos, ar sveikatos ir pasalpu- jiems sumazinta.Kaip keisis ju Sodros pensija, dalyvaujant PPF? Ar jie taip pat gali moketi 2,5-5,5 procento nuo atlyginimo?

Statutiniai pareigūnai, teisėjai, mokslininkai, tenkinantys tam tikras sąlygas, turi teisę gauti valstybinę pensiją, kuri nėra kaip nors susijusi su socialinio draudimo senatvės pensija. Pensijų kaupime dalyvaujama tik nuo įmokų senatvės pensijai, kuri proporcingai įmokoms sumažėja. Už pareigūnus mokamos socialinio draudimo  įmokos pensijų draudimui, bet  nėra mokamos sveikatos, ligų, motinystės, nelaimingų atsitikimų darbe draudimo įmokos, nes šių rūšių draudimą užtikrina darbdavys- statutinės organizacijos
Spausdinti
 
paklausė: Dovile
2003-10-04
Teko skaityti spaudoje, kad uzdirbant daugiau nei 4400lt bet kokiu atveju verta dalyvauti naujojoje pensiju kaupimo sistemoje, nes uzdirbant nuo mano minetos sumos pensija sodroje nedideja. Taigi gaunasi, kad pereinant prie privatau pensiju fondo nieko neprarandi, o tik islosi. Ar tai tiesa?

Maksimalus asmens draudžiamųjų pajamų koeficiento dydis naudojamas pensijos papildomos dalies formulėje yra 5. Dalyvaujant pensijų kaupime metiniai draudžiamųjų pajamų koeficientai sumažės maždaug pusiau, (atitinkamai sumažės ir Sodros pensijos papildomos dalies dydis), taigi faktinės “lubos” Sodros pensijai bus dvigubai didesnės.
Spausdinti
 
paklausė: Asta
2003-10-02
Dirbu ir gaunu invalidumo pensiją.Ar nukentės mano invalidumo pensija,jei pasirašysiu sutartį dėl pensijų kaupimo?

Dėl to, kad dalyvausite pensijų kaupime invalidumo pensija, kurią gaunate nenukentės. Už laikotarpį kai dalyvausite pensijų kaupime sumažės tik socialinio draudimo senatvės pensijos papildoma dalis. Kaip ji sumažės - galite pamatyti pasinaudoję pensijų skaičiuokle.
Spausdinti
 
paklausė: vaida
2003-10-01
Ar galima nutraukti imokas i pensiju kaupimo fondus ir sugrizti prie SoDros pensiju imoku?

Pasirašę pensijų kaupimo sutartį su pensijų kaupimo bendrove ji tuoj pat siunčiama į Sodrą įregistruoti jus pensijų kaupimo sistemos dalyviu. Įstatymai nenumato atveju kai pensijų kaupimo dalyviai galėtų grįžti proe senosios sistemos.
 
Todėl pasirašydami sutartį atidžiai apsvarstykite savo perspektyvas ir išnagrinėkite pensijų fondo, kuriame ketinate dalyvauti, taisykles !
Taisykles galite rasto šiame puslapyje rubrikoje ”pensijų fondai”. Taisyklėse atkreipkite dėmesį į administracinius mokesčius, perėjimo į kitą pensijų fondą sąlygas bei investavimo strategiją.
Spausdinti
 
paklausė: jola
2003-10-01
Krašto apsaugos darbuotojų, VRS darbuotojų pensijinis amžius yra ne 60 ar daugiau metų, bet maždaug 45 ir pan. Tarkime toks žmogus, sulaukęs jam nustatyto pensijinio 45 m.amžiaus įsidarbina į kitą darbą, ar jo dalyvavimas pensijų reformoje tęsiasi? Ar gali jis būdamas 45 m. amžiaus gauti jo asmeninėje sąskaitoje sukauptą pensiją?

Dalyvavimas pensijų kaupime gali teistis mažiausiai iki oficialaus senatvės amžiaus, t.y. vyrams 62,5, moterims - 60 m. Tačiau yra galimybė atidėti išmokų mokėjimą, jei, pavyzdžiu, asmuo ir toliau dirba.
 
Jokių išimčiu kariškiams ar kitoms gyventojų grupėms dėl išankstinio pensijų kaupimo lėšų panaudojimo nenumatyta.
Spausdinti
 
paklausė: Rima
2003-09-30
Gaunu senatvės pensija, tačiau dar dirbu. Ar galiu dalyvauti pensijų reformoje?

Kadangi pensijų kaupimas yra ilgalaikis procesas, todėl įstatymai nustatė, jog asmenys sulaukę senatvė spensijos amžiaus negali dalyvauti naujojoje pensijų kaupimo sistemoje. 
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad būtina atidžiai pagalvoti ir asmenims, kuriems iki pensijos liko vos keli metai ir jų atlyginimas yra nedidelis. kaip taisyklė, tokiems asmenims nebūtų patartina dalyvauti pensijų kaupime.
Spausdinti
 
paklausė: Laura
2003-09-30
Jau pasirasiau pensiju kaupimo sutarti, bet neseneiai suzinojau, kad gruodi nebedirbsiu savo darbovieteje Lietuvoje, isvyksiu i uzsienio kompanija, ir apksritai galiu niekad negrizti i Lietuva. O jei ir grizciau- man nebeapsimokes dalyvauti pensijiniame darbe, nes liks nedaug metu iki pensijos. Klausimas: ar dar galima nutraukti sutarti iki Naujuju metu? (draudimo grupeje tvirtina, kad neisiena nutraukti). Kaip is tiesu yra?

Nutraukti sutartį negalima. Bet Jūs gal nieko neįgysite, bet nieko ir neprarasite. – nemokėsite įmokų Sodrai, todėl Lietuvoje neužsidirbsite ir Sodros pensijos. O ta pensijos  dalis kurią jau užsidirbote, kai išeisite į pensiją bus jums priskaičiuojama iš Lietuvos.
Spausdinti
 
paklausė: Arūnas
2003-09-28
Ketinu išvažiuoti į užsienį legaliai dirbti. Sakykim, 5m., ar neribotam laikui. Kaip tuomet būtų, jei nedalyvaučiau, pensijų reformoj, arba jei dalyvaučiau?
Jums reikėtų vadovautis ta pačia logika, kaip ir kitiems asmenims. Jeigu dalyvausite kaupime Jūs gal nieko neįgysite, bet nieko ir neprarasite. – nemokėsite įmokų Sodrai, todėl Lietuvoje neužsidirbsite ir Sodros pensijos ir nebus papildoma kaupimo sąskaita. O ta pensijos  dalis, kurią jau užsidirbote, kai išeisite į pensiją bus jums priskaičiuojama iš Lietuvos, o taip pat išmokos iš kaupimo.
Spausdinti
 
paklausė: Živilė
2003-09-23
Ar galima nutraukti jau pasirašytą sutartį su pensijų kaupimo bendrove? Tarkim vakar aš ją pasirašiau, o šiandien noriu nutraukti, kur kreiptis, ar į tą bendrovę, ar į Sodrą

Pasirašytą kaupimo sutartį nutraukti negalima. Todėl prieš pasirašant reikia visapusiškai išnagrinėti tiek savo sąlygas tiek pensijų fondo taisyklės, kurios yra pensijų kaupimo sutarties dalimi.
Spausdinti
 
paklausė: Inga
2003-09-23
Įmonės vadovai nesiruošia dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje. Kaip mūsų šeimos nariams tapti jos dalyviu?

Dalyvavimas pensijų kaupime nepriklauso nuo įmonės vadovo ar darbdavio valios. Ar dalyvauti pensijų kaupime turi apsispręsti pats žmogus. Jei jis nutarė dalyvauti pensijų kaupime - turi pasirinkti tam tikrą pensijų kaupimo bendrovę ir sudaryti su ja pensijų kaupimo sutartį. Darbdavys apie jūsų dalyvavimo pensijų kaupime faktą nesužinos ir papildomų įsipareigojimų dėl to jam neatsiras
Spausdinti
 
paklausė: Rita
2003-09-22
Ar gali asmenys dirbantys pagal autorines sutartis dalyvauti pensijų kaupime?

Jei asmuo dirba tik pagal autorinę sutartį, jis negali dalyvauti pensijų kaupime, nes dirbantys pagal autorinę sutartį nedraudžiami valstybiniu socialiniu draudimu.
 
Spausdinti
 
paklausė: Marius
2003-09-22
Yra vienintelis atvejis kada žmogus gali grįžti į Sodrą, kaip keisis jo invalidumo pensija? ir ar žmogus tapęs invalidu gali negrįžti į Sodrą ir kokios tada pasekmės

Pagal galiojančius įstatymus nėra numatyta atvejų, leidžiančių dalyviui grįžti į senają sistemą.
Spausdinti
 
paklausė: Rimas
2003-09-22
Ar gali dalyvauti pensijų kaupimo sitemoje dirbantis pusei etato?

Gali, bet su sąlyga kad jie nėra senatvės pensininkai
Spausdinti
 
paklausė: Algirdas
2003-09-22
Esu 2-os gr. in. Ar galiu dalivauti NPK sistemoje.

Jei nesate sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir esat draudžiami socialiniu pensijų draudimu (kaip dirbantis pagal darbo sutartį ar pan.), turite teisę prisijungti prie naujosios pensijų kaupimo sistemos 
Spausdinti
 
paklausė: Vilija
2003-09-20
Gal galite nurodyti kur galima gauti informacija apie gyventoju pajamu mokescio istatymo lengvatas.
Dekoju.

nuorodą į Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą rasite rubrikoje `Norminiai aktai`
Spausdinti
 
paklausė: Dmitrij
2003-09-19
Turiu 3 klausimus. Pirmas. Ar tikrai vyriausybė nebepajegia užtikrinti "pakankamos" pensijos savo gyventojams, mokesčių mokėtojams ir dėl to atsisako savo įsipareigojimų dėl Europos socialinės chartijos ir LR Konstitucijos nuostatų?
Antras. Ar gali Lietuvoje pasikartoti JAV "Enron" pensijų fondo likimas, nes šis fondas buvo kur kas turitingesnis už mūsų fondus ir vistiek "sprogo"?
Trečias. Kokios turi būti asmens pajamos per mėnesį, kad jo papildoma pensijos dalis, nedalyvaujant kaupimo sistemoje būtų didesne už anuitetą + Sodros dalį (mano atlyginimas bruto 760 Lt)? Dėkoju už atsakymą.

1. Galiojanti socialinio draudimo sistema yra paremta kartų solidaromo principu - dabartiniai įmokų mokėtojai mokėdami įmokas užtikrina tam tikro lygio išmokas dabartiniams išmokų gavėjams. Socialinio draudimo pensijos priklauso nuo to, koks šalyje yra vidutinis darbo užmokestis ir nuo santykio įmokas  mokamnčių ir pensijas gaunančių. Kadangi pagyvenusių žmonių skaičius, kaip ir visoje Europoje didėja, didėja ir valstybės galymybės. Dėdėjant atlyginimų `vokeliuose` praktikai, pagyvenusiems tenka ir mažesnės įmokos. Valstybės uždavinys šiuo atveju būtų užtikrinti, kad žmonės būtų suinteresuoti deklaruoti faktinį savo atlyginimą ir mokėti nuo jų įmokų. Tam tikra prasme pensijų kaupimas skatina gyventojus tai daryti...
2. Šiuo atveju “Enronas“ yra nevykęs pavyzdys, kadangi tai buvo ne universalus pensijų fondas, o darbdavio “kišeninis“ pensijų fondas. Už darbuotojus mokėtas įmokas “Enronas“ investuodavo į savo akcijas.
Lietuvoje esančių pensijų fondų struktūra iš esmės skiriasi. Tokių fondų valdytojai negali bet kur ir bet ką investuoti dalyvių lėšas - tai kasdien prižiūri priežiūros institucija bei depozitoriumas, atsakingas už sandorių teisėtumo priežiūrą. Įstatymais nustatytos griežtos investavimo taisyklės ir jų nesilaikymas pensijų fondo valdytojui gali brangiai kainuoti.
3. Dėl pensijos ir anuiteto palyginimo siūlytume pasinaudoti pensijų skaičiuokle.
 
 
Spausdinti
 
paklausė: Vicia
2003-09-19
Labai norėčiau sužinoti: man dabar 25 metai,ir mano atlyginimas yra 800 (brutto), kiek sukaupsiu sau pensijos ,jei turėsiu tokį pat atlyginimą iki 2038 metų. Kokią gausiu pensiją kas mėn.? Ačiū.

Į šį klausimą jums padės atsakyti pensijų skaičiuoklė, kurią galima surasti šiame tinklapyje ar www.sodra.lt adresu
Pries skaičiuojant pensiją rekomenduojame perskaityti skaičiuoklės aprašymą
Be to , rekomenduojame skaičiuoklėje naudoti vartotojo nustatymus ir nurodyti jūsų pasirinkto pensijų fondo administracinius atskaitymus.
Spausdinti
 
paklausė: Andžela
2003-09-19
Ar ši reforma bus visiems privaloma?

Dalyvavimas pensijų kaupime nėra privalomas. Bet kas, draudžiamas socialinio draudimo pensijos pagrindinei ir papildomai daliai (išskyrus sulaukusius senatvės) gali pasirinkti dalyvavimą pensijų kaupime.
Spausdinti
 
paklausė: Marius
2003-09-19
Ar gali užsieniečiai legaliai dirbantys Lietuvoje pasirašyti sutartis su pensijų fondais? Kokius dokumentus jiems reikia pateikti?

Jei užsienietis turintis leidimą darbui yra įsidarbinęs Lietuvoje ir yra draudžiamas valstybiniu socialiniu draudimu, jis gali pasirinkti dalyvavimą Lietuvos pesnijų kaupime kaip ir kiti nuolatiniai Lietuvos gyventojai. Sudarant pensijų kaupimo sutartį jis pensijų kaupimo bendrovei turi pateikti asmens pasą bei “SoDros“ išduotą socialinio draudimo pažymėjimą 
Spausdinti
 
paklausė: Vitalija
2003-09-18
Jei aš dirbu pagal patentą, ar man galima ir ar verta dalyvauti pensijų reformoje?

Jei  Jūs dirbate tik pagal verslo liudijimą (patentą), Jūs mokate “SoDrai” įmokas tik pagrindinei socialinio draudimo pensijos daliai (kitaip vadinama bazinė pensija).
Pagal Pensijų sistemos reformos įstatymą, pensijų kaupime gali dalyvauti tik asmenys, kurie draudžiami ne tik valstybinio socialinio draudimo pensijos pagrindinei, bet  ir papildomai daliai.
 
Spausdinti
 
paklausė: Marina
2003-09-18
Jei sutiksiu su ta reforma, o po metu jau nebe dirbsiu, kaip tada?

Net ir tuo atveju, jei Jūs kuriam laikui ar visai nustosite mokėti kaupiamąsias įmokas (praradus darbą, išvykus iš šalies, tapus nedarbingu), Jūsų sukauptos lėšos ir toliau “dirbs” pensijų fonde (bus investuojamos) ir lauks, kada Jums sueis pensinis amžius. Jei pradėsite vėl dirbti, apsispręsti iš naujo nebereikės – įmokos iš karto pradės keliauti į Jūsų sąskaitą pasirinktame pensijų fonde.
Spausdinti
 
paklausė: Andžela
2003-09-18
Jei moteris augina vaiką iki trijų metų, ar galėtų dabar ji pasirašyti pensijų kaupimo sutartį. Vaikui 1 metai. Arba apskritai, jei koks nors pilietis šiuo metu bedarbis.

Naujosios pensijų kaupimo sistemos dalyviu gali tapti tik asmuo, kuris pensijų kaupimo sutarties pasirašymo momentui yra draudžiamas valstybinio socialinio draudimo pagrindinei ir papildomai dalims. Motina (tėvas) – vaiko iki trejų metų priežiūros atostogų metu, jeigu tuo laikotarpiu motina (tėvas) neturi draudžiamųjų pajamų, yra draudžiamas valstybės lėšomis tik pagrindinei (bazinei) pensijos daliai.  
Spausdinti
 
paklausė: Tautvydas
2003-09-18
Ar tiesa, kad, pasirinkus pensijų kaupimą, nebegalima grįžti į SoDros sistemą?

Pasirinkę dalyvavimą pensijų kaupime, Jūs dalyvausite kaip “SoDros“ sistemoje , taip ir pensijų kaupime. Tačiau grįžti vien į “SoDros“ sistemą jau negalėsite.
Todėl prieš priimant sprendimą, reikia viską apgalvoti.  
Spausdinti
 
paklausė: andzela
2003-09-18
Ar privaloma bus kaupti pensiją pensijų fonde. Ačiū.

Dalyvavimas naujojoje pensijų kaupimo sistemoje yra laisvanoriškas. Bet kas, kuris yra draudžiamas valstybinio socialinio draudimo pensijos pagrindinei ir papildomai dalims, turi teisę prisijungti prie šios sistemos, pasirašydamas su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove pensijų kaupimo sutartį.
Tačiau įstojus į šią sistemą grįžti prie senosios nebegalima. 
Spausdinti
 
paklausė: Egis
2003-09-17
paaiskinkite apie kaupimo privalumus kariskiams, jie iseina i pensija kitokia tvarka
Naujojoje pensijų kaupimo sistemoje visiems dalyviams taikomas senatvės pensijos amžius, nustatytas Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme. Todėl kariškiams ir kitiems pareigūnams, kurie dalyvauja papildomose pareigūnų  pensinio aprūpinimo sistemose jokia išimtis netaikoma.
Šie asmenys gali gauti anksčiau tik papildomas pensijas pareigūnams, kurių mokėjimą organizuoja jų žinybos 
Spausdinti
 
paklausė: Petras
2003-09-16
Ar gali policijos pareigūnas dalyvauti naujoje pensijų kaupimo
sistemoje?
Kadangi policijos pareigūnai draudžiami socialinio draudimo pensijos pagrindinei ir papildomai dalims, jie gali pasirinkti dalyvavimą pensijų kaupime. Tas pats pasakytina ir apie kitus statutinius pareigūnus
Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Kas gali dalyvauti naujojoje pensijų kaupimo sistemoje?

Bet kuris dirbantysis, besidraudžiantis visai pensijai (pagrindinei ir papildomai pensijos dalims) gali dalyvauti šioje sistemoje. Negalės dalyvauti asmenys, kurie draudžiasi tik pagrindinei pensijos daliai (bazinei pensijai) - ūkininkai, asmenys dirbantys pagal verslo liudijimus ir kt., nes tik papildoma SoDros pensijos dalis priklauso nuo įmokų dydžio. Tačiau, vertėtų pastebėti, kad šiems asmenims neužkertamas kelias draustis senatvės atvejui papildomai. Jie gali tai daryti tiek Sodroje – draustis valstybinės socialinio draudimo pensijos papildomai daliai, mokėdami papildomas įmokas, tiek privačiose gyvybės draudimo bendrovėse ir valdymo įmonėse, pasinaudodami Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo numatytomis mokestinėmis lengvatomis.

Visus klausimus ir atsakymus galite atsisiusti viename dokumente

Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Ką laimėsite ir ko neteksite?
 • Dalį socialinio draudimo įmokų (5,5 proc. atlyginimo) kaupsite asmeninėje sąskaitoje pensijų fonde.
 • Sukauptos sąskaitoje lėšos priklausys Jums asmeniškai. Jūsų mirties atveju jos atiteks Jūsų artimiesiems.
 • Socialinio draudimo įmokų dydis (34 proc.) dėl to nepadidės – Jūsų realus atlyginimas dėl dalyvavimo pensijų kaupime nesumažės.
 • Jeigu tapsite invalidu, Jūsų invalidumo pensija nesumažės.
 • Kitos socialinio draudimo išmokos (ligos, nedarbo, motinystės, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų atvejais) Jums nesumažės.
 • Tačiau sumažės tik SoDros pensijos papildoma dalis – už laikotarpį kai dalyvausite pensijų kaupime, nes SoDrai mokėsite mažiau įmokų.
 • Galėsite tikėtis investicinės grąžos. Pensijų fonde kaupiamos lėšos bus investuotos, o gautas pelnas priklausys Jums.
 • Tačiau yra investicinės grąžos svyravimo tikimybė dėl kapitalo rinkų sutrikimų. Tačiau kapitalo rinkos paprastai sutrinka trumpiems periodams, o ilgesniais periodai kapitalo rinkos turi tendenciją augti. Dėl to, trumpalaikiai rinkos neigiami pokyčiai neturės neigiamo poveikio jų pajamoms pensijoje, ypač jei kaupimo sistemos dalyviai artėjantys prie pensinio amžiaus ribos perkels savo santaupas į mažos rizikos investavimo strategijos pensijų fondus.
 • Už Jūsų pensijų turto administravimą pensijų kaupimo bendrovės ims administravimo mokesčius nuo Jūsų įmokų ir kaupiamo pensijų turto, tačiau šių įmokų ribas nustato įstatymas. Kitokių išskaitų bendrovės neturės teisės daryti. Konkurencija tarp pensijų kaupimo bendrovių mažins šias išskaitas.
 • Jokių papildomų rūpesčių dėl įmokų pervedinėjimo į pensijų fondą neturėsite – tuo užsiims SoDra. Jums netgi nereikės informuoti darbdavio.
 • Dalyvauti naujojoje pensijų kaupimo sistemoje paprasta. Pasirinkite pensijų fondą, sudarykite sutartį – ir viskas. Be to, kiekvienais metais gausite ataskaitą apie Jūsų sukauptas lėšas.
 • Jei nepatiks pasirinktas pensijų fondas, galėsite pereiti į kitą. Tiesa, tai šiek tiek kainuos (prieš pereidami paskaičiuosite, ar apsimoka).
 • Kai ateis senatvės pensijos amžius, gausite šiek tiek sumažintą SoDros senatvės pensiją. Tada galėsite apsispręsti: jau imti pensiją iš sukauptų lėšų, ar kaupti toliau (jeigu dirbsite toliau, gali vertėti dar pakaupti).
 • Jeigu sulaukus senatvę sukaupsite pakankamai daug, dalį lėšų galėsite gauti iškart.

 

Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Kas bus jei tapę pensijų kaupimo dalyviu laikinai tapsite bedarbiu ar išvyksite ilgesniam laikui?

Šiuo atveju dalyvavimas pensijų kaupime nenutruks, tiesiog į Jūsų sąskaitą pensijų fonde nebus tam tikrą laiką mokamos įmokos.Tačiau lėšos, sukauptis iki to laiko bus ir toliau investuojamos ir laikomos Jūsų nuosavybę, kuria galėsite pasinaudoti sukakę senatvės pensijos amžių.

Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Jei aš pereisiu į dviejų pakopų sistemą, ar galėsiu vėliau grįžti prie vienos pakopos sistemos?

Ne. Jei pereisite į dviejų pakopų sistemą, turėsite pasilikti toje sistemoje iki karjeros pabaigos. Jeigu dirbantiesiem būtų leidžiama pereiti iš vienos pakopos sistemos į dviejų pakopų sistemą ir atvirkščiai, būtų labai sunku administruoti pensijos sistemą ir to pasėkoje labai išaugtų administravimo kaštai

Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
KAIP TAPTI DALYVIU?

Tapti pensijų kaupimo dalyviu galima pasirašius sutartį su viena iš pensijų kaupimo bendrovių – valdymo įmone ar gyvybės draudimo įmone, turinčia licenciją šiai veiklai ir įregistravusiai bent vieną pensijų fondą.
Žmogui reikės pasirinkti ne tik pensijų kaupimo bendrovę, bet ir vieną jos valdomų pensijų fondų, kurie iš esmės skiriasi pensijų turto investavimo strategija ir nustatytais administraciniais atskaitymais. Pensijų kaupimo bendrovė, pasirašiusi su asmeniu pensijų kaupimo sutartį, pati informuos apie tai SoDrą.
2003 metais pensijų kaupimo sutartis galima pasirašyti iki gruodžio 1 d. – šiuo atveju dalis asmens socialinio draudimo įmokų bus nukreipta į pasirinktą pensijų fondą nuo 2004 sausio 1 d.
Visais vėlesniais metais sutartis pasirašoma nuo sausio 1 d. iki gegužės 1 d., norint pradėti dalyvauti nuo kitų metų sausio 1 d.

SVARBU: Pasirinkus dalyvavimą pensijų kaupime, iš jos išeiti ir grįžti į senąją sistemą jau nebus galima!

 

Spausdinti
 
paklausė:
2003-09-11
Ką daryti renkantis pensijų kaupimo bendrovę ir pensijų fondą?

Dėl vienos ar kitos pensijų kaupimo bendrovės pasirinkimo pirmiausiai turite apsispręsti patys. Rekomenduojame surinkti informaciją iš kiek įmanoma daugiau kaupimo bendrovių apie jų siūlomas paslaugas, įkainius, siūlomas investavimo kryptis ir t.t. Šią informaciją galima sužinoti susipažinus su pensijų fondo taisyklėmis.

Kiekviena pensijų kaupimo bendrovė sieks pritraukti potencialų dalyvį tapti jų klientu, tad labai svarbu atidžiai išnagrinėti bent keleto bendrovių siūlomas paslaugas ir įkainius bei įvertinti savo pensijos augimo perspektyvas pasinaudojus pensijų skaičiuokle.


Atminkite, kad Jūsų kaupiamoji pensija priklausys nuo:

 • kaupimo laikotarpio,
 • atlyginimo dydžio (nuo jo priklausys kaupiamų įmokų dydis),
 • investavimo pajamingumo
 • atskaitymų bendrovės naudai už kaupiamų lėšų administravimą (kuo didesni atskaitymai, tuo mažiau liks žmogui)
Spausdinti
<< 1 2 3 4  
Atmintinė neapsisprendusiems

Sužinok per 3 minutes
© 2017 Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sprendimas:
IDAMAS